godlo

 logosp4 3     godlo

projektue3

erasmus                           logog1facebook       

II Międzynarodowe spotkanie projektowe – Turcja

Ewaluacja i planowanie

izmirProjekt „Conflict to Cooperation” znalazł się na półmetku. Tuż po złożeniu raportu postępu– 26 września - koordynatorzy wyruszyli w podróż do tureckiej szkoły IZMIR ANADOLU LISESI na międzynarodowe spotkanie projektowe, którego celem było omówienie dotychczas podjętych działań, zrealizowanych dwóch faz pt. „Migracja” i „Środowisko” oraz zaplanowanie, omówienie dalszych zadań w obrębie fazy: „Płeć” i „Historia”. W ramach trzydniowej konferencji wspólnie udało się wypracować szereg decyzji i wniosków.

Po pierwsze ewaluacja projektu sporządzona po każdej z wizyt pokazała postęp w osiąganiu celów. Uczniowie doskonale znają swoich partnerów, cenią sobie zdobyte doświadczenie, chętnie podróżują, by się uczyć i poznawać odmienne kultury. Bardzo cenną umiejętnością zdobytą w projekcie jest korzystanie z aplikacji w urządzeniach mobilnych, które służą bieżącej pracy i upowszechnianiu rezultatów. Równie pozytywną opinię o projekcie wyrazili ankietowani nauczyciele, rodzice i administracje szkół.

Sporą część dyskusji zajęły ustalenia dotyczące programów kolejnych wizyt, wzajemnego kontaktu, korzystania z eTwinningu, strony projektu oraz tworzenia eBooka projektu w aplikacji Chrome. Jak się okazało, projekt eTwinning - koordynowany przez naszą szkołę - jest realizowany efektywnie, stanowi bazę zgromadzonych fotografii, filmów i materiałów dydaktycznych. Sukcesywnie rozwija się strona projektu i trwają prace nad eBookiem. W dalszej części poznaliśmy także elementy programu wizyty w Wielkiej Brytanii – tu np. będziemy spotykać się z kobietami – aktywistkami czy pierwsza kobietą – biskupem. Przedstawiliśmy swoje propozycje na spotkanie podsumowujące projekt – zwiedzanie Krakowa, wizytę w Auschwitz-Birkenau, czy w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Obecni koordynatorzy ustalili również, ze niebawem – w listopadzie w Lizbonie – napiszą kolejny ambitny projekt - BRAVE NEW WORLDS – skupiający się na naukach ścisłych, problemach zdrowotnych, zatrudnieniu, czy rozwoju środowiska.

Ostatni dzień wizyty objął również zajęcia kulturowe – uczestnicy zwiedzili dom Matki Boskiej w Efezie i ruiny starożytnego Efezu. Na co dzień podziwiali urodę nadmorskiego kurortu – Izmiru, jego życie, odmienność zwyczajów, ale i proeuropejskość.

II Międzynarodowe spotkanie projektowe było pracowitym, ale i pozytywnym doświadczeniem, które pogłębiło wzajemną zażyłość partnerów i zmotywowało do dalszej współpracy.

Na skróty