godlo

 logosp4 3     godlo

projektue3

erasmus                           logog1facebook       

Podróże kształcą…

czyli o spotkaniu uczniów Gimnazjum nr 1 w Lublińcu w Rzymie

rzym117   5 marca, wczesnym i rześkim rankiem uczniowie z grupy projektowej „Conflict to Cooperation” wraz z nauczycielami wyruszyli w stronę lotniska w Warszawie Modlinie, by stamtąd udać się do Wiecznego Miasta na spotkanie, którego tematami przewodnimi były: dyskryminacja, migracja i uchodźcy, czyli wcale niełatwe zagadnienia.

   W ramach wizyty w Liceo Scientifico Statale Democrito w Rzymie uczniowie,pracując w międzynarodowych grupach, wraz z kolegami z Włoch, Hiszpanii, Turcji i Anglii, dyskutowali o współczesnych problemach związanych z wędrówką ludów w Europie i na świecie, o ich przyczynach i sposobach rozwiązania zaistniałej sytuacji. Spotkanie zostało otwarte ciepłym powitaniem przez organizatorów oraz koncertem inauguracyjnym skupionym na znanych piosenkach o wspaniałych ideałach jedności, poświęcenia, wspólnoty.

   Następni wszyscy obecni odbyli szkolenie poprowadzone przez prof. Joe Dale z Wielkiej Brytanii z zastosowania narzędzi ICT, które mają uczestnikom projektu pomagać przygotowywać filmy, plakaty, memy i inne rezultaty, w dodatku można je zainstalować w telefonie lub tablecie. W ramach warsztatów zastosowano różnorodne metody aktywizujące młodzież. M. in. uczniowie wcielali się w role dziennikarzy i uchodźców, by przeprowadzić wywiady, gromadzili słownictwo wokół tematu, prezentowali wypracowane przez siebie materiały, plakaty, prezentacje multimedialne, filmy z avatarami itp. Ponieważ było to pierwsze spotkanie całej grupy projektowej, każda ze szkól chwaliła się swoimi osiągnięciami w projekcie i np. zdobytą wiedzą o partnerach. Uczestnicy spotkania stworzyli logotypy projektowe, spośród których w demokratycznym głosowaniu wybrali jedno jako reprezentujące cały projekt. rzym217

   Bardzo atrakcyjną częścią programu wizyty było zwiedzanie Rzymu, w szczególności Coloseum, Forum Romanum z ogrodem pomarańczowym, Watykanu z BazylikąŚw. Piotra oraz Zamku Św. Anioła. Wieczorny spacer ulicami miasta oraz wyjazd do niedaleko oddalonej Ostii i widok wiosennego Morza Śródziemnego, wspaniałe potrawy i dania kuchni włoskiej, słodycze oraz lody włoskie, nowe owocne znajomości, gościnność, wyjątkowa atmosfera spotkania to oczywiście niepowtarzalne i niewymierne rezultaty wizyty w szkole w Rzymie, wizyty - która dość szybko przebiegła. Po tygodniu intensywnej pracy odbyła się uroczystość pożegnalna z dyskoteką oraz kolejną porcją smakowitości. Nazajutrz trzeba było wracać z bagażem emocji i pomysłów, z nadzieją na kolejne spotkania i z satysfakcją z odniesionego sukcesu – bo nasi uczniowie, uczniowie Gimnazjum nr 1 w Lublińcu, wspaniale radzili sobie z wszelkimi wyzwaniami.

   O uchodźcach, migracji, dyskryminacji i nietolerancji uczestnicy z grupy projektowej „Conflict to Cooperation” Gimnazjum nr 1 dowiadywali się długo przed wyjazdem: na szkoleniach, wykładach i warsztatach. Ta faza projektu została zakończona. Od połowy marca obserwujemy konflikty wywołane przez człowieka w … środowisku.

Koordynatorzy projektu

Na skróty