godlo

 logosp4 3     godlo

projektue3

erasmus                           logog1facebook       

Co nowego w projekcie „Conflict to Cooperation”?

kino17 1    W projekcie dzieje się wiele. Przyspieszyliśmy, bo czas ucieka, a przed nami wizyta młodzieży we włoskiej szkole Liceo Scientifico Statale Democrito w Rzymie. W podróż tę wybiera się siedmioro uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami. Gościć będą w domach rówieśników w samym Wiecznym Mieście, a przygoda ta potrwa tydzień. Do wyjazdu zakwalifikowali się najaktywniejsi uczestnicy grupy projektowej, wykonując zadania, wśród których znalazła się prezentacja lub film o szkole bądź Lublińcu, wywiad na temat konfliktu, udział w spotkaniach, uczestnictwo w Maratonie Pisania Listów i zaangażowanie w jego przygotowanie, wykonanie plakatu.

    Przygotowania do wyjazdu są czasochłonne i absorbujące. Młodzież zapoznaje się z zagadnieniem dyskryminacji i imigracji poprzez samodzielne przygotowanie prezentacji, korzystanie z materiałów zamieszczonych na platformie eTwinning, rozwiązywanie ankiet, naukę fachowego słownictwa w języku angielskim, a w najbliższym czasie przez szkolenia poprowadzone przez księdza Michała, Publiczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, nasza „armię” oraz samych opiekunów projektu.

    Na początku lutego powstała strona projektowa na Facebooku o nazwie: Co2Co – Gimnazjum nr 1 – Lubliniec. Na bieżąco zamieszczamy tam informacje o podjętych działaniach.

    14 lutego wraz ze szkolnym kołem wolontariatu grupa projektowa przeprowadziła akcję charytatywną polegającą na sprzedaży mufinek upieczonych przez samych uczniów. Całkowity zysk ze sprzedaży został przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej wspierającej mieszkańców, uchodźców z Aleppo w Syrii. Misja Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii prowadzi działania w 50 obozach dla uchodźców wewnętrznych na terenie prowincji Idlib i Aleppo, gdzie obejmuje systematyczną pomocą ok. 35 tys. osób. Nowoprzybyłym PAH dostarcza wodę, buduje niezbędne toalety i latryny, wywozi nieczystości i śmieci.

    Z kolei w piątek, 17 lutego obejrzeliśmy film pt. „Mustang”, wyświetlany w ramach ogólnopolskiego projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, rzecz jasna tematycznie powiązany z naszym projektem, a mianowicie wskazujący na dyskryminację kobiet. Reżyserka, urodzona w Ankarze, acz wychowana we Francji Deniz Gamze Ergüven pokazuje w nim, że wciąż w niektórych rejonach planety kobiety są traktowane jak ludzie gorszego sortu, rodzone i wychowywane w dużej mierze po to, by usługiwać mężczyznom i rodzić im dzieci. Film – tuż po emisji - wywołał ożywioną dyskusję o prawach kobiet i różnorodności kulturowej, tradycji i tolerancji.kino17 2

    Mamy wiele pomysłów i dobrych chęci. Towarzyszy nam zapał i szczypta rywalizacji. Przed nami akcja na Dzień Kobiet – wraz z grupą TAK dla uchodźców - NIE dla rasizmu i ksenofobii oraz Domem Otwartym zorganizujemy zbiórkę kosmetyków i środków higienicznych dla kobiet i dziewcząt przebywających w ośrodkach dla uchodźców w Polsce. Każdy może się przyłączyć. Zachęcamy!

Koordynatorki projektu

Na skróty