godlo

 logosp4 3     godlo

projektue3

erasmus                           logog1facebook       

Varsovia nostra pulchra est…

er2warszawa- czyli nasze wrażenia po wycieczce do stolicy!

12 grudnia bardzo wczesną poranną porą grupa projektowa Erasmus+ „Conflict to Cooperation” wyruszyła w swoją pierwszą podróż śladami historii Polski, jej trudnych spraw i minionych konfliktów. Cel był jedyny, nasza doświadczona przez dzieje Warszawa i bardzo cenne obiekty muzealne, zajmujące pomniki i ulice, wywołujące refleksje cmentarze. Towarzyszyła nam przemiła i przede wszystkim perfekcyjnie znająca przeszłość zwiedzanych przez nas miejsc pani przewodnik – Małgorzata Arabas.

Pierwszym punktem wyjazdu były warsztaty w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin pn. „Jak pięknie się różnić” i „Wspólny dom. O Polsce wielu kultur”. Zajęcia te miały na celu wprowadzić młodzież w tematykę wspólnej przeszłości dwóch narodów – polskiego i żydowskiego, uświadomić, skąd biorą się uprzedzenia, które prowadzą do dyskryminacji, przygotować do radzenia sobie w codziennych sytuacjach tak, aby tolerować innych i samemu nie stać się ofiarą dyskryminacji. Przy okazji uczestnicy poznali wiele cennych szczegółów związanych z kulturą i językiem narodu żydowskiego.

Kolejny punkt programu wypełniło zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin - Europejskiego Muzeum Roku! Było to zajęcie bardzo absorbujące, gdyż w jednym obiekcie – ogromnym, nowoczesnym, audiowizualnym - można prześledzić całą przeszłość polskich Żydów, poznać ich kulturę (np. kuchnię) i religię, poznać wybitnych Polaków-Żydów, dowiedzieć się, jak funkcjonowali w kraju, jakie mieli prawa, jak żyli oraz jaki los spotkał ich w czasie II wojny światowej. W miejscu tym można by spędzić cały dzień, nas czas naglił, więc ruszyliśmy w dalszą drogę, nie szczędząc zachwytów i nie mogąc opanować wrażeń. Zapamiętamy na pewno, że Polacy i Żydzi potrafili przez całe wieki żyć zgodnie.

Cmentarz Wojskowy Powązki przybliżył nas do historii Polski. Młodzi uczniowie po raz pierwszy zetknęli się z ogromem strat, które przyniósł największy na naszych ziemiach konflikt zbrojny XX wieku - zobaczyli ciągnące się alejami, ujęte w kwatery groby młodych Polaków walczących podczas okupacji oraz powstania warszawskiego, należących do różnych batalionów, sprzeciwiających się represjom ze strony nazistów. Zwłaszcza uwagę naszą przykuły mogiły Rudego, Alka i Zośki, bohaterów „Kamieni na szaniec”, poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żony Basi. Uczestników wycieczki poruszyły też mogiły w Alei Zasłużonych oraz ofiar katastrof lotniczych.

Ostatni punkt programu, tuż po spacerze na rześkim zimowym powietrzu i rozgrzewającym obiedzie, stanowiło spojrzenie na rozświetloną świątecznym iluminacjami Warszawę: na Krakowskie Przedmieście z pomnikami Mickiewicza i Kopernika, Pałacem Prezydenckim, Uniwersytetem AM, kościołami, na Starówkę z Kolumną Zygmunta i Placem Zamkowym, na Nowy Świat, Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza i inne aleje, uliczki, ogrody. W takiej rozmarzonej atmosferze ruszyliśmy do domu i trzeba przyznać, że humory dopisywały, bo w autokarze rozbrzmiała świąteczna muzyka i śpiew zintegrowanej grupy projektowej: „Last Christmas I gave you my heart…”

Koordynatorki projektu i uczestnicy wycieczki

Na skróty