godlo

 logosp4 3     godlo

projektue3

erasmus                           logog1facebook       

6 grudnia po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Maraton Pisania Listów!

marpislisUczniowie realizujący projekt „Conflict to Cooperation” w ramach programu Erasmus+ oraz ze Szkolnego Koła Wolontariatu przystąpili do akcji Amnesty International polegającej na pisaniu listów jednocześnie w wielu krajach i w wielu językach do prezydentów, ministrów sprawiedliwości, dyrektorów więzień i innych decydentów w sprawie osób, które zostały skrzywdzone przez własne państwo lub też są krzywdzone przez własny naród.

Nasza szkoła napisała w sumie 140 listów skierowanych do pięciu adresatów z Polski, Chin, Turcji, Indonezji i Malawi. Największe współczucie wśród gimnazjalistów wywołała opowieść o 10-letniej Annie, która jako albinoska, żyjąc w Malawi w Afryce, ma nieustanne poczucie niebezpieczeństwa, gdyż na jej części ciała czyhają zacofani sąsiedzi. Osoby z albinizmem uchodzą tam za talizmany przynoszące szczęście, dlatego się je okalecza, atakuje, zabija. Wezwaliśmy w 48 listach prezydenta tego kraju do zmiany prawa tak, aby albinosi mogli żyć swobodnie. Oburzyła nas także postawa polskiego rządu wobec niejasnego prawa dotyczącego przyjmowania w Polsce uchodźców z Białorusi. Często przyczyną emigracji z Białorusi do sąsiedniej Polski są powody polityczne. Uciekinierzy na przejściu granicznym napotykają na mur biurokratyczny i opór, z którym trudno się zmierzyć. Dlatego zawracają i narażają się na szykany ze strony swoich władz. Napisaliśmy 36 listów do ministra spraw wewnętrznych z zobowiązaniem do zmiany procedur i naszej postawy. Kolejna seria listów – bo aż 28 – została wysłana do ministra sprawiedliwości Turcji, z prośbą o uwolnienie prawniczki tureckiej biorącej w obronę mniejszość etniczną w tym kraju, czyli Kurdów, w szczególności domagała się ona ukarania żołnierzy, którzy zamordowali 12-letniego chłopca. 15 naszych listów trafi do prezydenta Indonezji – kraju, w którym nauczyciel i inni protestujący otrzymał karę wieloletniego więzienia za pokazanie flagi zakazanej przez rząd. Wezwaliśmy do natychmiastowego uwolnienia tego więźnia sumienia. Okazaliśmy także solidarność z profesorem uniwersyteckim z Chin, który na swych wykładach kwestionował politykę swego kraju wobec mniejszości etnicznych i zachęcał do porozumienia oraz sprzeciwiał się przemocy. Za protest przeciwko dyskryminacji mniejszości etnicznych ma spędzić swoje życie w więzieniu. Wezwaliśmy dyrektora więzienia do humanitarnego traktowania go i natychmiastowego uwolnienia.

Teraz przyjdzie nam czekać na efekty tej wielkiej akcji, a mamy nadzieję, że będą one niemałe, tak jak to bywało w przeszłości. Dziękujemy wszystkim, którzy okazali dobre serce innym.

Zobacz zdjęcia >>>

Organizatorki
EP i MKJ

Na skróty