projektue2

erasmus                           logog1facebook

        

Przed wyjazdem do Czech...

Czechy   Grupa projektowa „Bräuche und Traditionen” już w poniedziałek wyrusza na kolejną międzynarodową wizytę w ramach programu Erasmus+

Tym razem zadania projektowe będą realizowane w szkole partnerskiej w Czechach.

Szykuje się tydzień pełen wrażeń! :)

WARSZTATY WIELKANOCNE grupy Erasmus+ „Bräuche und Traditionen”

   W Wielką Środę grupa projektowa realizująca projekt Erasums + „Bräuche und Traditionen” wzięła udział w warsztatach artystycznych przeprowadzonych przez firmę ETNO-JURA specjalizującą się w tworzeniu ozdób eko i etno.

   Zbliżające się Święta Wielkanocne były okazją do zgłębienia tajników tworzenia ozdób wielkanocnych oraz wykonania świątecznych dekoracji. Z wielkim zaangażowaniem 22 uczniów z grupy projektowej przystąpiło do wykonania wesołych zajęcy oraz kurczaków na patyku. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z tworzenia ozdób z wikliny i siana. Panie instruktorki zdradziły sposoby wyplatania serc z wikliny oraz pokazały, w jaki sposób można wykonać upominki i dekoracje korzystając wyłącznie z ekologicznych materiałów. Wszystkie ozdoby możecie obejrzeć w gablocie w sali nr 28A oraz na tablicy na korytarzu na I piętrze.

   Zrobione przez naszych uczniów ozdobne wieńce wielkanocne oraz przygotowane życzenia świąteczne zostały wręczone Panu Burmistrzowi Edwardowi Maniurze, Panu Staroście Joachimowi Smyle, Panu Przewodniczącemu Rady Miasta Gabrielowi Podbiołowi oraz Pani Marzenie Grzyb Kierownikowi Centrum Usług Wspólnych.

   Serdecznie dziękujemy firmie ETNO-JURA za przygotowanie warsztatów, a grupie projektowej za zaangażowanie!

W galerii możecie zobaczyć, jak świetnie się bawiliśmy.

Katarzyna Górecka

Ostatki po góralsku!

ostatki17W dniach 27-28 lutego uczniowie z grupy projektowej Erasmus+ realizujący projekt „Bräuche und Traditionen” pojechali na wycieczkę do Zakopanego. Głównym celem wyjazdu było poznanie góralskich tradycji i zwyczajów oraz zwiedzenie atrakcji turystycznych Zakopanego. Podczas dwudniowego pobytu na Podhalu przewodnikiem naszej grupy była pani Justyna Żyszkowska, która oprócz oprowadzania turystów po Tatrzańskim Parku Narodowym, na co dzień pracuje w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Kasprowym Wierchu. Podczas zwiedzania największych atrakcji turystycznych Podhala poznaliśmy życiorysy ludzi zasłużonych dla tego regionu oraz dowiedzieliśmy się o zasadach bezpiecznego zachowania w górach, szczególnie podczas wypraw w wysokie rejony Tatr oraz w czasie zejścia lawin. Piękna, wiosenna aura pozwoliła na wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego - z Kuźnic na Polanę Kalatówki. Wieczorem mieliśmy okazję spotkać się z rodowitymi góralami, którzy uczyli nas góralskich tańców oraz gwary góralskiej. W drugim dniu pobytu zwiedziliśmy kaplicę na Jaszczurówce, willę pod Jedlami oraz cmentarz na Pęksowym Brzysku. W Muzeum Przyrodniczym TPN obejrzeliśmy film przedstawiający piękno przyrody Tatr oraz bogactwo flory i fauny terenów wysokogórskich. Z Gubałówki podziwialiśmy wał chmur burzowych utworzonych przez wiatr halny, którego osobiście doświadczyliśmy. Poznawanie Podhala zakończyliśmy w Izbie Regionalnej w Murzasichlu, gdzie mieliśmy możliwość dowiedzieć się, jak wyglądało codzienne życie górali.

Program wyjazdu był bardzo napięty, ale zrealizowaliśmy go w 100%!!!

Wycieczka była udana, że HEJ!!!

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z wycieczki, który zmontowały Zuza Pradela z 3d oraz Magda Zając z 3c: https://www.youtube.com/watch?v=EG2taH2AmjM

Opiekunki projektu
Justyna Cieślak oraz Katarzyna Górecka

„Arbeitsabend“ w ramach projektu „Bräuche und Traditionen”

image2Końcówka roku okazała się niezwykle pracowita dla uczniów i nauczycieli z grupy projektowej realizującej niemieckojęzyczny projekt „Zwyczaje i tradycje“. Jeden grudniowy wieczór poświęciliśmy na wykonanie kolejnych zadań wynikających z harmonogramu projektu. Najważniejszym z nich było przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce. Opracowaliśmy również polsko-niemiecko-angielski słownik najczęściej używanych zwrotów z życia codziennego, który będzie poszerzony o wersję czeską i węgierską. Ponadto, stworzyliśmy listę świąt obchodzonych na Śląsku i tłumaczyliśmy ich nazwy na język niemiecki. Wiosną 2017 roku powstanie wspólny kalendarz świąt typowych dla regionów, z których pochodzą szkoły partnerskie.

Koordynatorki projektu
Justyna Cieślak i Katarzyna Górecka

Kolędowanie grupy Erasmus+

image1Już pod koniec listopada członkowie grupy projektowej „Bräuche und Traditionen” przystąpili do realizacji kolejnego zadania, którym było nagranie kolęd i piosenek świątecznych. Uczniowie śpiewali je zarówno w języku polskim, jak i niemieckim przy akompaniamencie wielu instrumentów muzycznych. Głównym celem było nagranie kolędy „Cicha noc” przez każdą ze szkół partnerskich w różnych językach: czeskim, węgierskim, polskim i niemieckim. Efektem końcowym było stworzenie przez szkołę koordynującą z Czech wspólnej kolędy w czterech językach.

Naszych uczniów możecie posłuchać na szkolnym kanale YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=2WqJ0XAAkCo

https://www.youtube.com/watch?v=5Iah0-UTKMY&spfreload=10

Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Krzysztofa Gembały! :)

Koordynatorki projektu

Justyna Cieślak i Katrzyna Górecka

Kolejne międzynarodowe spotkanie za nami!

rabka162   W dniach 3-7 października 2016r. wzięliśmy udział w międzynarodowym spotkaniu ze szkołami partnerskimi z Polski, Czech i Węgier. Wspólnie realizujemy dwuletni niemieckojęzyczny projekt „Bräuche und Traditionen” finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+

Gospodarzem wymiany było Gimnazjum w Rabce-Zdrój, a tematem przewodnim zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie przedstawili prezentacje multimedialne dotyczące obchodów tych świąt w swoich krajach oraz wspólnie wykonali ozdoby i dekoracje bożonarodzeniowe. Nawet pogoda dostosowała się do naszych potrzeb – spadł pierwszy śnieg i na szczycie Gubałówki zbudowaliśmy bałwana!

Podczas tygodniowego spotkania mieliśmy okazję poznać tradycje, historię i kulturę Podhala. Wzięliśmy udział w wieczorze góralskim, uczyliśmy się tańców góralskich oraz piekliśmy moskole. Zwiedziliśmy Zakopane, Kraków oraz kopalnię soli w Wieliczce.

Uczniowie mieszkali w domach rodzinnych swoich rówieśników, co wpłynęło na lepsze poznanie się i nawiązanie licznych przyjaźni. Urzeczeni pięknem gór i gościnnością Górali już planujemy wycieczkę na Podhale z całą grupą projektową „Bräuche und Traditionen”.

Koordynatorki projektu
Justyna Cieślak i Katarzyna Górecka

Odliczamy godziny do kolejnego międzynarodowego spotkania szkół partnerskich

rabkae1 16Już tylko godziny dzielą nas od kolejnego międzynarodowego spotkania w ramach projektu „Bräuche und Traditionen”. W drodze rekrutacji z grupy projektowej wyłoniono 8 uczniów, którzy będą reprezentować nasze gimnazjum w tygodniowym spotkaniu w Rabce Zdrój. Są to: Monika i Weronika z klasy IIIA, Monika, Marta Paulina i Zuzia z klasy IIID oraz Krystian i Szymon z klasy IIIC.

Tematem przewodnim spotkania będą zwyczaje i tradycje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w krajach partnerskich. Poza zwyczajami świątecznymi uczestnicy wyjazdu poznają kulturę, tradycję i historię Podhala. Zaplanowane są również wycieczki do Krakowa, Wieliczki i Zakopanego.

Uczniowie będą zakwaterowani w domach swoich rówieśników, co wpłynie na zacieśnienie relacji i kontaktów nawiązanych już podczas poprzednich spotkań na Węgrzech i w Lublińcu.

Po powrocie z wymiany szczegółowa fotorelacja! Hej!

                                                                                               Koordynatorki projektu

                                                                                  Justyna Cieślak i Katarzyna Górecka

Gotowi do działania!!!

erasmus1-3 

   Przed nami kolejny rok działań w ramach projektu „Bräuche und Traditionen”, który będzie obfitował w liczne działania lokalne oraz międzynarodowe. Już w październiku grupa 8 uczniów wraz z koordynatorkami weźmie udział w kolejnym międzynarodowym spotkaniu szkół partnerskich z Polski, Czech i Węgier.

 

 

Krótkie kalendarium działań podjętych w pierwszym roku realizacji projektu:

W dniach 9-13 maja 2016r. Gimnazjum nr 1 w Lublińcu było organizatorem międzynarodowego spotkania projektowego oraz krótkoterminowej wymiany grup uczniów.

Najważniejszymi działaniami w ramach tygodniowego spotkania były:

  • Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Halka”
  • Wycieczki do Częstochowy i Wrocławia
  • Zwiedzanie Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu oraz wystawy w szkolnej Izbie Regionalnej, poświęconej tradycjom i kulturze Śląska

Tygodniowe spotkanie szkół partnerskich okazało się sukcesem dzięki zaangażowaniu całej społeczności Gimnazjum nr 1, gościnności Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu, wsparciu Urzędu Miasta Lublińca oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Halka”, a przede wszystkim dzięki ogromnej pomocy rodziców uczniów Gimnazjum nr 1 w Lublińcu.

Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu serdecznie dziękujemy !!!!!

                                                                       Koordynatorki projektu

                                                           Justyna Cieślak i Katarzyna Górecka

Page 1 of 5