godlo

 logosp4 3     godlo

1 Marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

   1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję przez cały tydzień zapoznawać się z tą trudną i bolesną tematyką. Podczas lekcji historii oraz języka polskiego oglądali filmy, prezentacje ukazujące losy niezłomnych bohaterów. Zrobili gazetkę przedstawiającą niektóre postacie żołnierzy, a także zapalili znicze na Cmentarzu Wojskowym. W ten sposób uczcili pamięć Wyklętych. Władze komunistyczne chciały ukryć prawdę o żołnierzach antykomunistycznego podziemia. Mieli być oni skazani na całkowite zapomnienie. Jednak to się nie udało. Dlatego dzisiaj, osoby takie jak Danuta Siedzikówna ,,Inka” mogą być dla współczesnej młodzieży wzorem do naśladowania. Wzorem, który mówi, bądź wytrwały, śmiało idź przez życie mino trudności i przeszkód napotykanych na swojej drodze, by potem móc powiedzieć – ,,zachowałem się jak trzeba”. #SzkołaPamięta

W kształceniu postawy patriotycznej wśród uczniów pomaga również kultywowanie pamięci o patronie naszej szkoły, którym jest 74 Górnośląski Pułk Piechoty. Zgromadzone naszej Izbie Pamięci eksponaty związane z żołnierzami Pułku są dla uczniów żywą lekcją historii.

(kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej)

Katarzyna Mika

Na skróty