godlo

 logosp4 3     godlo

W jaki sposób uczciliśmy 100-tną Rocznicę Odzyskania Przez Polskę Niepodległości?

100lecieTę wyjątkową rocznicę uczcili wszyscy uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 4 w Lublińcu. Jej celebrowanie rozpoczęliśmy z dużym wyprzedzeniem – tworząc patriotyczny klomb przed szkołą, przygotowując spektakl „Więzi Wolności”, który został wystawiony w MDK w Lublińcu w czerwcu br., czy nawet realizując wizytę partnerską w ramach międzynarodowego projektu. W ostatnim jednak czasie ilość podjętych działań przekroczyła najśmielsze prognozy. Uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w warsztatach w ramach projektu „Lubliniec- miasto wielu historii” organizowanych przez ZS im. A. Mickiewicza w Lublińcu. We wszystkich niemal salach, na każdym piętrze powstały piękne gazetki - wystawy, które przywoływały historię oraz symbole narodowe. Pierwszoklasiści wykonali wspaniałe orły na czerwonym tle i godła Polski. Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej przygotował wystawę pt. „100 postaci na 100-lecie niepodległości” wykonaną przez uczniów wszystkich lublinieckich szkół podstawowych, można tę wystawę podziwiać w Muzeum Pro Memoria Św. E. Stein. Uczniowie klas piątych i trzecich gimnazjum od września realizują projekt eTwinning pt. „Poprzez Niepodległą” (współpraca stu szkół z Polski na 100-lecie), w ramach którego prezentowali swoje miasto, tworzyli logo projektu, kaligrafią wyrażali swą miłość do Polski, przygotowali kilkadziesiąt kartek patriotycznych, które rozesłali do szkół i instytucji, uczyli się bezpieczeństwa w Internecie, opracowywali kalendarium niepodległościowe.

Oprócz wizualnych ujęć drogi do wolności pojawiły się trudniejsze nieco, bo konkursowe. Wpierw recytatorzy prezentowali swoje interpretacje poezji patriotycznej w regionalnym konkursie „Polsko, Ojczyzno moja” organizowanym przez GCIiK w Kochanowicach - Amelia Augustyn, Wiktoria Doleżych, Jakub Olszewski zostali finalistami tego konkursu, następnie szkolni mistrzowie ortografii w kategorii klas IV-VI zdobyli wyróżnienia w wojewódzkim dyktandzie niepodległościowym pt. „Po polsku o historii” – Marta Pinkowska i Radek Wilk. Z kolei najmłodsi uczniowie SP 4 zdobyli II miejsce w konkursie „Niepodległa od 100 lat” organizowanym przez SP1 w Lublińcu.

Włączyliśmy się także w obchody tej niebywałej rocznicy w Częstochowie, na zakończenie projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje” przeszliśmy Aleje NMP w uroczystym korowodzie. Wspólnie z włodarzami miasta przy alei Solidarności zasadziliśmy pamiątkowy klon, a przed szkołą kolejne uwieczniające wydarzenia drzewo – tym razem był to dąb. 9 listopada biliśmy rekord w śpiewaniu hymnu narodowego, wszyscy razem utworzyliśmy biało - czerwoną żywą flagę na boisku szkolnym i w sali gimnastycznej. Uczestniczyliśmy w miejskich obchodach 100-tnej rocznicy odzyskania niepodległości, które odbywały się na cmentarzu wojskowym, wzięliśmy udział w biegu na tę okoliczność, podziwialiśmy towarzyszące koncerty i spektakle.

Finałem przedsięwzięć był 15 listopada, kiedy to miało miejsce szkolne święto. Cała społeczność SP4 w strojach galowych, przyozdobionych biało-czerwonymi kotylionami, wstążkami i chorągiewkami wzięła udział w uroczystej akademii z okazji 100-tnej rocznicy odrodzenia się wolnej Polski. Program uroczystości był obszerny, ponad trzydziestu uczniów od najmłodszych do najstarszych w ramach godzinnego występu zaprezentowało naszą poezję patriotyczną, pantomimę przedstawiającą dzieje upadku Rzeczypospolitej, historię święta niepodległości, ojców niepodległości, pieśni patriotyczne, a także cenne myśli najbardziej znanych Polaków o przyszłości Polski. Na okoliczność tej akademii napisaliśmy własne teksty do muzyki Piotra Rubika, tak zrodził się utwór „Dla Niepodległej” oraz „Ojczyzna”. Występ rozpoczęli uczniowie klas pierwszych piosenką „Jesteśmy Polką i Polakiem”, zakończył natomiast wspólny śpiew piosenki „Urodziłem się w Polsce”. Publiczności przypadła do gustu także pantomima w wykonaniu uczniów klasy V a, można ją obejrzeć na szkolnym profilu na Facebooku wraz z fotorelacją z całej uroczystości.

Dodatkowo szkolne koło PCK przeprowadziło akcję „100 babeczek dla Niepodległej”, a klasy drugie przygotowały flagi, aby jeszcze bardziej podkreślić odświętny charakter tego dnia.

Piękne dekoracje, odświętny strój, obecność gości w osobach przedstawicieli Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa 74 GPP”, skłaniająca do przemyśleń i poruszająca akademia to kumulacja naszych działań wokół wyjątkowej rocznicy w historii naszego narodu, a także cenna i aktywizująca lekcja historii.

Pamiętajmy: „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze” „… niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym.”- Marszałek Józef Piłsudski. Cieszmy się z wolności, którą mamy, pielęgnujmy pamięć naszych przodków, którzy dla nas walczyli, wymagajmy od siebie, aby dbać o przyszłość kolejnych pokoleń, szanujmy naszą piękną i jedyną Ojczyznę – Polskę.

Zebrała i zanotowała w imieniu wielu

Ewa Prandzioch

Na skróty