godlo

 logosp4 3     godlo

Comberbal w Szkole Podstawowej nr 4 w Lublińcu, czyli karnawał po śląsku

25 stycznia br. w Szkole Podstawowej nr 4 odbyła się zabawa karnawałowa nawiązująca do powoli zapominanych zwyczajów ostatkowych, w tradycji nazywanych mięsopustem, czy też zapustami. Chociaż to jeszcze nie koniec karnawału, szkołę i jej uczniów, a także zaproszonych gości z miejskich przedszkoli oraz włodarzy miasta odwiedzili przebierańcy, innymi słowy niedźwiedzie.

O ile „łażynie z berym” jest jeszcze obchodzone w miejscowościach okalających Lubliniec, o tyle w samym miasteczku o zwyczaju tym dawno zapomniano, o czym zaświadczyli dorośli uczestnicy zabawy. A szkoda! Postanowiliśmy więc zorganizować comberbal, a także wzbogacić go o inne elementy śląskiej tradycji ludowej. Powstał scenariusz, przydzielono role, ustalono stroje, dobrano pieśni, przećwiczono zabawy i tańce… Ponadto powstały dekoracje nawiązujące i do karnawału, i do kultury regionu.

Na początku uroczystości zaprezentowana została nasza autorska „Fraszołka o śląskich stworkach” , która – jak na bajkę przystało – bawi i uczy dobrego zachowania:

karnawal18 0„Suchejcie zatym moje kamratki,

Jak dużo lepiyj szkolić swe dziatki.

Jak się nie ucom, jak wom pyskują,

Jak nie suchajom i wagarujom.

Poślijcie do nich jednego stworka,

Kiery je wciągnie do swego worka!”

 

 

Następnie z wielkim hałasem wkroczył korowód przebierańców, który śpiewał, tańczył, psocił i ciągnął winnego wszelkiego zła niedźwiedzia. Któż się tam nie znalazł? Jak nakazuje zwyczaj – policjant strzegący porządku i wręczający mandaty, woźnica ciągnący bera, cyganeczki przyszłość przepowiadające, lojfer goniący łobuzów, kominiarz na szczęście mażący sadzą, dziad i baba siejący słomą, panna młoda i pan młody jako symbole rodzinnego szczęścia, piekarz i rzeźnik jako symbole dostatku, postacie z bajek dla dzieci, i bojek śląskich. Towarzyszyła im pieśń: „My som Elwry z Górnego Ślonska z niedźwiedziem łażymy, hołdy, familoki, chlywiki i hasioki we śpiywkach chwolymy”. Część uczestników otrzymała mandaty, które w rezultacie były zachętą do wspólnej zabawy z niedźwiedziem. Pan Burmistrz otrzymał Mandat Karnawałowy za pilne wypełnianie obowiązków w wysokości trzech uśmiechów, jednego tańca i z berym przywitania. Wszystkie kary szybko wypełnił, aby mu nie zarzucono, że jest ponad prawem.

Następnie nasi goście włączyli się do zabawy w budzenie niedźwiedzia, który mocno spał, zaś gdy został przebudzony, bardzo się gniewał i winowajców łapał. Wreszcie uczniowie klas pierwszych zatańczyli owczareczka, którym rozkręcili zabawę. Można było tez poczęstować się słodkościami, czy naszą specjalnością - watą cukrową, Na pamiątkę karnawału po śląsku każdy z uczestników mógł sobie zrobić zdjęcie w roli księcia lub księżniczki.

Gdy najmłodsi się bawili, korowód ruszył do klas, gdzie także śpiewał, bawił, mazał, wróżył i zapraszał. Na koniec uroczystości i starsi uczniowie szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w comberbalu… a bawili się wyśmienicie.

Jak się bawić na Śląsku to może po… śląsku? Polecamy.

W imieniu organizatorów
Ewa Prandzioch

Na skróty