godlo

 logosp4 3     godlo

Uroczystość odsłonięcia tablicy

„Na pamiątkę 95. rocznicy powrotu Ziemi Lublinieckiej

do Macierzy oraz w hołdzie żołnierzom

74 Górnośląskiego Pułku Piechoty

akademia1Szkoła Podstawowa nr 4 w Lublińcu, nasza szkoła, nosi imię 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, które zobowiązuje, by celebrować pamięć o tych, którzy polegli w bohaterskiej walce za wolność i by zawsze podejmować wysiłek w działaniach na rzecz innych. Z tego zobowiązania staraliśmy się wywiązać w ostatnich dniach, przygotowując wyjątkowe wydarzenie.

7 grudnia br. miało miejsce niecodzienne święto - uroczystość odsłonięcia wykonanej z mosiądzu tablicy upamiętniającej 95. rocznicę powrotu Ziemi Lublinieckiej do Macierzy oraz w hołdzie - wyjątkowej formacji wojskowej - 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Jej darczyńcą był Instytut Pamięci Narodowej. Tablica ta ma wymiary 65x24 cm i zamieszczono ją na pomniku poświęconym pamięci poległych za polskość ziemi śląskiej znajdującym się na placu Pawła Golasia.

W pierwszej części uroczystości przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej wraz z Burmistrzem Miasta Lublińca dokonali odsłonięcia tablicy, na której widnieje napis: Na pamiątkę 95. rocznicy powrotu Ziemi Lublinieckiej do Macierzy oraz w hołdzie żołnierzom 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty”. Następnie odegrano hymn narodowy i nastąpiło złożenie kwiatów oraz poświęcenie tablicy. Ceremonię tę uświetnili swoją obecnością liczni goście, a wśród nich m.in. przedstawiciel posłów na Sejm RP, władze miasta Lublińca, delegacja z gminy Ciepielów, reprezentanci Stowarzyszenia Rodzina Wojskowa 74 GPP, przedstawiciel Komendy Śląskiej Chorągwi ZHP, delegacje służb mundurowych, duchowieństwa oraz przedstawiciele lublinieckich placówek oświatowych i instytucji.

Druga część uroczystości przebiegła w Szkole Podstawowej nr 4 w Lublińcu, czyli w naszej szkole. Tu odbyła się akademia przedstawiająca losy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, jego wkład w życie miasteczka i obronę Ojczyzny. Oprócz opowieści historycznej wysłuchano pięknych deklamacji oraz pieśni patriotycznych, a wśród nich hymnu szkoły – pieśni pt. „74 Górnośląski Pułk Piechoty”. Podczas uroczystości zebrani goście mieli możliwość zabrania głosu i podzielenia się refleksjami. W dalszej części programu znalazło się także zwiedzenie izby tradycji poświęconej 74 GPP oraz spotkanie przy kawie i patriotycznym torcie.

Nie zabrakło wzruszeń, pięknych wspomnień oraz wielu obiecujących deklaracji związanych z pracą wokół patrona naszej szkoły – 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Cieszymy się szczególnie, że odwiedził nas Wójt Gminy Ciepielów wraz z panią Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ciepielowie – którzy wielokrotnie gościli nas i którzy od lat pielęgnują pamięć o tym wyjątkowym pułku.

Zorganizowanie uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej to dla nas bardzo cenne doświadczenie i wyróżnienie, ale przede wszystkim przeżycie – zarówno dla uczniów, nauczycieli, pracowników jak i dyrekcji. Czuliśmy się zaszczyceni, mogąc przypomnieć historię 74 GPP i mogąc przyjąć tak wielu szacownych gości.

Wszystkim uczestniczącym w naszej uroczystości – serdecznie dziękujemy.

W imieniu organizatorów
Ewa Prandzioch

Na skróty