godlo

 logosp4 3     godlo

Świetlica szkolna

Zapraszamy do świetlicy

Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku

w godzinach: 6:45 - 16:00

Świetlica pełni także dyżur podczas dni wolnych od zajęć dydaktycznych według potrzeb uczniów i rodziców.

Świetlica funkcjonuje w sali nr 2 na parterze.

 

Nauczyciele – wychowawcy świetlicy:

  • Ilona Chmiel
  • Justyna Klimanek
  • Wojciech Kolasa
  • Natalia Lipińska
  • Honorata Majczyna
  • Iwona Michalak - Małek
  • Anna Pindych
  • Aleksandra Rzepecka
  • Katarzyna Skuballa

Zasady zachowania w świetlicy

Świetlica to przyjazna strefa zabawy i nauki.

Wczasie wycieczek idziemy razem z grupą.

Izawsze pamiętamy myć ręce przed posiłkami.

E – to zasada :mówimy do siebie cicho a nie krzyczymy.

Tworzymy zgraną gromadą, bo jesteśmy koleżeńscy.

Lubimy czystość i porządek, dlatego odkładamy zabawki do półek.

Informujemy nauczyciela o złym samopoczuciu.

Chcemy aktywnie brać udział w zajęciach.

Absolutnie w świetlicy mamy dobry humor.

 

Jesteśmy kulturalni i uprzejmi dla siebie

E- to zasada: nie przerywany innym, gdy mówią.

Samowolnie nie wychodzimy ze świetlicy prosimy o pozwolenie nauczyciela.

Twórczo, wspólnie i bezpiecznie się bawimy.

 

Sł uchamy siebie wzajemnie.

Uśmiechem odpłacamy na uśmiech.

Przepraszam, proszę, dziękuję, dzień dobry i dowiedzenia to nasze dobre zwyczaje.

E- to zasada: pijemy, jemy posiłki przy stoliku.

Reguły i zasady są jednakowe dla całej naszej

GROMADY

 

1. Zajęcia integracyjne.

Cele:

  • kształtowanie umiejętność współpracy w grupie
  • stworzenie warunków do spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej
  • rozwijanie aktywności ruchowej podczas zabawy
  • wprowadzenie radosnego nastroju i dobrego samopoczucia
  • usprawnianie małej i dużej motoryki
  • budowanie satysfakcjonujących więzi koleżeńskich

Metody:

  • stosowanie aktywizujących metod pracy z grupą
  • gry i zabawy stolikowe
  • zabawy integracyjne
  • zajęcia ruchowe

2. Zajęcia dydaktyczne.

Cele:

  • udzielenie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce
  • wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej
  • wspieranie ucznia w rozwoju poznawczym
  • organizowanie nauki w przyjaznej atmosferze
  • praca z uczniem zdolnym

Metody:

  • pomoc w odrabianiu pracy domowej
  • przygotowanie się uczniów do zajęć
  • organizacja konkursów
  • organizowanie wspólnych imprez
  • nauka własna pod opieką nauczyciela
  • gry i zabawy rozwijające pamięć

3. Zajęcia czytelniczo – medialne.

Cele:

  • doskonalenia techniki czytania i aktywnego słuchania
  • ćwiczenie i rozwijanie pamięci
  • wzbogacanie słownictwa, rozwijanie wyobraźni
  • wdrożenie różnych formy pracy z tekstem czytanym
  • doskonalenie czytania ze zrozumieniem

Metody:

  • systematyczna praca z książką
  • samodzielne czytanie książek przez uczniów
  • rozwijanie wypowiedzi ustnych np. opowiadania na głos , wczuwania się w różne role
  • czytanie z podziałem na role
  • czytanie z różnym natężeniem głosu
  • tworzenie historyjki obrazkowej
  • oglądanie filmów edukacyjnych i bajek
  • organizowanie konkursów

4. Zajęcia grafomotoryczne.

Cele:

  • doskonalenie umiejętności prawidłowego posługiwania się narzędziami pisarskimi
  • rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej i motoryki małej
  • poprawianie poziomu graficznego pisma i rysunków
  • korygowanie nieprawidłowych nawyków ruchowych

Metody:

  • pogrubianie konturów, czyli wodzenie po wzorze figur geometrycznych, prostych szlaczków, konturów obrazków
  • rysowanie wzorów po śladzie kropkowym lub kreskowym
  • rysowanie za pomocą szablonów figur geometrycznych i nieskomplikowanych przedmiotów
  • dyktanda graficzne
  • zamalowywanie kredkami małych przestrzeni (konturów geometrycznych, konturów stempelków, obrazków z książeczek do malowania),
  • kreskowanie wypełnianie konturów kolorem za pomocą równoległych kresek poziomych lub pionowych (z zachowaniem kierunków od lewej do prawej i od góry do dołu),
  • rysowanie szlaczków

5. Zajęcia plastyczno-techniczne.

Cele:

  • odkrywanie indywidualnych talentów uczniów
  • przygotowywanie uczniów do różnych konkursów plastycznych, technicznych
  • rozwijanie zainteresowań plastyczno-technicznych
  • zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi
  • pobudzanie kreatywności
  • odkrywanie przyjemności tworzenia i wyrażania siebie poprzez środki plastyczne
  • rozbudzanie wrażliwość estetycznej
  • rozwijanie sprawność manualnych, orientacji przestrzennej - zabawy konstrukcyjne i manipulacyjne klockami

Metody:

  • ćwiczenia koordynacji wzrokowo-motorycznej dzieci  
  • ćwiczenia koncentracji, uwagi oraz spostrzegawczości poprzez tworzenie modeli i konstrukcji z papieru z wykorzystaniem metody origami
  • przygotowanie gazetek okolicznościowych i wystaw
  • wykonywanie elementów do dekoracji świetlicy
  • rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie na tematy dowolne oraz podane przez nauczyciela
  • kolorowanie ilustracji
  • fingerprint –malowanie odciskami palców

6. Zajęcia muzyczno-relaksacyjne.

Cele:

  • rozwijanie zainteresowań muzycznych uczniów
  • kształtowanie umiejętność słuchania muzyki poważnej i relaksacyjnej
  • rozwijanie małej i dużej motoryki poprzez zabawy przy muzyce, wprowadzanie odprężenia i rozładowanie emocji
  • poznanie sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego

Metody:

  • słuchanie muzyki z różnych stylów muzycznych
  • stosowanie technik relaksacyjnych czyli czas na wyciszenie się
  • zabawa karaoke
  • śpiewanie piosenek
  • nauka śpiewu
  • wykonywanie prac plastycznych pod wpływem słuchania muzyki

7. Zajęcia kształtujące dobre maniery.

Cele:

  • zapoznanie i utrwalanie zasad savoir - vivre
  • kształtowanie kulturalnych nawyków zachowania się w życiu codziennym

Metody:

  • systematyczne egzekwowanie dobrych manier w szkole
  • egzekwowanie zasad zachowania w świetlicy
  • ćwiczenia praktyczne czyli odgrywanie różnego rodzaju scenek sytuacyjnych z zastosowanie form grzecznościowych

8. Zajęcia ekologiczne.

Cele:

  • dostarczanie wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska
  • zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody i środowiska
  • dbanie o teren wokół szkoły
  • umiejętność odpowiedzialnego zachowania się w terenie

Metody:

  • współpraca i wymiana wiedzy oraz doświadczeń
  • obserwacje przyrodnicze terenu wokół szkoły
  • warsztaty na temat np. znaczenia wody, energii dawniej i dziś, segregacji odpadów, opakowań ekologicznych
  • udział w konkursach  

9. Zajęcia w ramach „Klubu Małego Społecznika”

Cele:

  • kształtowanie umiejętności społecznych uczniów
  • rozwijanie wrażliwości i empatii

Metody:

  • udział w akcjach i zbiórkach charytatywnych organizowanych na terenie szkoły np. przez Szkolny Klub Wolontariatu, Szkolne Koło PCK

10. Zajęcia ruchowe.

Cele:

  • rozwijanie zainteresowań sportowych uczniów
  • rozładowanie napięcia i nadmiaru energii
  • rozbudzanie aktywności fizycznej poprzez zabawę
  • poznawanie zalet aktywnego wypoczynku
  • poznanie sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego

Metody:

  • zabawy sportowe na powietrzu lub w sali gimnastycznej
  • zabawy z wykorzystaniem np.: piłek, skakanek, woreczków
  • organizacja turniejów itp.
  • gra np. w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, dwa ognie
  • zabawy animacyjne

11. Zajęcia kulinarne.

Cele:

  • dostarczenie wiedzy z zakresu zdrowego żywienia
  • nauka estetycznego podawania i spożywania posiłków
  • wdrażanie do samodzielności w przygotowywaniu posiłków
  • kultywowanie tradycji kuchni regionu śląskiego
  • nauka bezpiecznego korzystania z narzędzi kuchennych
  • kształtowanie prozdrowotnych nawyków w sposobie odżywiania się

Metody

  • przygotowanie kanapek, przekąsek, ozdabianie ciastek świątecznych, przygotowanie sałatek, deserów itp.
  • dekorowanie stolika, składanie serwetki.

RAMOWY PLAN DNIA ŚWIETLICY NA ROK SZKOLNY 2018/2019

 

Godzina

Plan dnia świetlicy

06:45 - 08:45

Schodzenie się dzieci do świetlicy. Rozmowy z rodzicami, swobodne rozmowy z dziećmi na różne tematy. Spożywanie I śniadania. Gry i zabawy w kącikach zainteresowań. Poranne ćwiczenia ruchowe.

08:45 – 12:20

Realizacja zadań statutowych szkoły. Zapewnienie opieki uczniom, którzy nie uczęszczają na religię. Zapewnienie opieki uczniom w powodu absencji nauczyciela oraz uczniom, którzy skończyli lekcje.

12:20 – 12:40

Dyżur wychowawców świetlicy podczas spożywania obiadu.

12:40 – 13:25

Wypoczynek poobiedni. Zabawy dowolne według zainteresowań uczniów.

13:25 – 15:30

Odrabianie zadań domowych, pomoc w nauce. Zajęcia programowe prowadzone przez nauczycieli – wychowawców zgodnie z tygodniowym planem pracy świetlicy.

15:30 – 16:00

Porządkowanie sali. Odbieranie dzieci przez rodziców, opiekunów, Indywidualne rozmowy z rodzicami.

 

Dzienny rozkład dnia może podlegać modyfikacjom.

 

Rok szkolny 2013/2014

Nr Imię i nazwisko ucznia / zespół Klasa Nazwa konkursu Nauczyciel
 1 

 Drużynowe Mistrzostwo Polski w Badmintonie

 Agnieszka Foryta

 Hanna Szymańska

1 a

1 b

Ogólnopolska Gimnazjada w Badmintonie dziewcząt i chłopców

Białystok 

 

2

 Weronika Mazurek

3 b 

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego

Etap rejonowy

 C. Wyrwa

3

 Natalia Anczok

 Daniel Wydmuch

3 c

3 b

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego

Etap rejonowy

 K. Górecka

 A. Wośko

4

 Dawid Wiśniowski

3 b

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Fizyki

Etap rejonowy

 A. Klose

5

 Nina Kolasa

 Szymon Stec

2 b

3 c

XIII Wojewódzki Konkurs Biblijny

Etap rejonowy

 ks. M. Choroszewski

6  Daniel Wydmuch - zwycięzca półfinału  3 b XVI Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego   C. Wyrwa
7

 I miejsce w powiecie

 III miejsce w rejonie tarnogórsko-lublinieckim

 drużyna chł.  Sztafetowe Biegi Przełajowe  
8

 Natalia Anczok - II miejsce

 Julia Doleżych - III miejsce

3 c

2 b

 Powiatowy Konkurs Recytatorski „ Echa dzieciństwa” i Poezja Patriotyczna

CKZ i U  w Lublińcu

 C. Wyrwa

 B. Szuster

9

 Weronika Mazurek - III miejsce

 Kinga Matusek - V miejsce

 Paulina Dubas - XI miejsce

3 b

3 a

3 c

V Konkurs Wiedzy o Języku Polskim w Kaletach

Studenckie Koło Naukowe Językoznawców, Uniwersytet Opolski

 C. Wyrwa
10

 Daniel Wydmuch - III miejsce

 Wyróżnienia otrzymały:

 Julia Doleżych, Weronika Paruzel, Oliwia Zakrzewska, Aleksandra Chałupka

3 b

Powiatowy Konkurs Recytatorski oraz Poezji Śpiewanej - Dni Mickiewiczowskie

Zespół Szkół Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu

 C. Wyrwa

 B. Szuster

 E. Prandzioch

11  Nina Kolasa - III miejsce 2 b

IX Powiatowy Konkurs Matematyczno - Bankowy

Gimnazjum w Pawonkowie

 I. Czudaj
12

 Dawid Wiśniowski - II miejsce (konkurs wiedzy)

 Arkadiusz Krysik i Michał Dandyk - I miejsce (prezentacja o zjawiskach astronomicznych)

 Bartłomiej Waliszko - III miejsce (prezentacja o zjawiskach astronomicznych)

3 b

3 a

1 d

VI Powiatowy Konkurs z Fizyki i Astronomii

Zespół Szkół Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu

 A. Klose
 13

 Drużyna w składzie:

 Nina Kolasa, Natalia Anczok, Dawid Wiśniowski iDaniel Wydmuch zajęła II miejsce

 2b, 3c, 3b, 3b

 Ekonomia na wesoło

Zespół Szkół Ekonomicznych w Częstochowie

 I. Czudaj

 E. Wenzik

 14

 Weronika Mazurek - III miejsce

3 b

Powiatowy Konkurs Przyrodniczy dla Gimnazjalistów

Zespół Szkół Ogółnokształcąco - Technicznych w Lublińcu

 J. Klimanek

 A. Klose

 D. Gambuś

 I. Chmiel

 15

 Weronika Bensz - I miejsce

 Mariusz Mańka - II miejsce

 Magdalena Stemarowicz - III miejsce

2 c

2 a

2 a

Szkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowym Odżywianiu i Żywności - Wiemy, co jemy

 J. Klimanek

 B. Kubica-Pinkowska

 16

 Michał Flak - Tytuł Mistrza Ortografii

 Weronika Mazurek - II miejsce

 Magdalena Zając - III miejsce

2 b

3 b

2 b

XI Powiatowy Konkurs Ortograficzny "Dyktando 2014"

Gimnazjum nr 1 w Lublińcu

 
 17

 Michał Flak - I miejsce

 Dawid Wiśniowski - II miejsce

2 b

3 b

Powiatowe Dni Europejskie 2014 - konkursy dla gimnazjów

Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej

Zespół Szkół Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu

 
 18  Oliwia Ostrowska z zespołem - I miejsce 3 c 

Powiatowe Dni Europejskie 2014 - konkursy dla gimnazjów

Konkurs piosenki obcojęzycznej

Zespół Szkół Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu

 K. Gembała
 19  Michał Flak  wyróżnienie i najlepszy wynik w szkole  Anna Bromer  wyróżnienie  Dawid Wiśniowski wyróżninie  Weronika Bensz wyróżnienie  Łukasz Ledwon  wyróżnienie

2 b

3 b

3 b

2 c

2 a

Ogólnopolski Konkurs Geo-Planeta Plus

 D. Gambuś
 20  Mateusz Płonka - III miejsce

3 a

Powiatowy Konkurs Wiedzy Informatycznej

Zespół Szkół Ogółnokształcąco - Technicznych w Lublińcu

 W. Kolasa
 21

 Hanna Szymańska - I miejsce

 Agnieszka Foryta - II miejsce

 Gimnazjum nr 1 - I miejsce drużynowo

1

1 a

X Gimnazjada w Sportach Halowych 2014 - Badminton

Śląski Szkolny Związek Sportowy

 R. Wieczorek
 22

 Gimnazjum nr 1 - I miejsce drużynowo (Nina Kolasa, Natalia Anczok, Michał Flak)

 Natalia Anczok - III miejsce

3 c

VI Powiatowy Konkurs Matematyczno - Przyrodniczy

Zespół Placówek Oświatowych w Boronowie

 
 23

 Aleksander Michalski - wyróżnienie

 Nina Kolasa - wyróżnienie

1 c

2 b

Konkurs matematyczny "KANGUR"

I. Czudaj
 24

Arkadiusz Krysik i Michał Dandyk - I miejsce

Julia Osiadacz i Sandra Koszarek - II miejsce

Bartłomiej Waliszko - III miejsce

3 a

1 a

1 d

Szkolny konkurs na prezentację multimedialną

"Zabytki krajów Unii Europejskiej"

 
 25

Michał Flak - I miejsce

Nina Kolasa - II miejsce

Magdalena Świtała, Sabina Stróżyk i Mateusz Urbańczyk - III miejsce

2b

2b

1 b, 3 b i 2 a

I Szkolny Konkurs Wiedzy Geograficzno-Turystycznej

D. Gambuś
 26

Daniel Wydmuch - I miejsce

Natalia Anczok - II miejsce

3 b

3 c

III Powiatowy Konkurs języka angielskiego

"Having Fun with England"

Zespół Szkół Ogółnokształcąco - Technicznych w Lublińcu 

A. Wośko

K. Górecka

 27

Laureatki konkursu

Weronika Paruzel i Karolina Gondek

1 d

Konkursu na monografię historyczno-literacką

„Ocalić od zapomnienia”

Pracownia Profilaktyki i Współpracy ze Środowiskiem Pałacu Młodzieży w Katowicach przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach

 A. Klose
 28

Weronika Wąsala - II miejsce

Jagoda Skindzier - wyróżnienie

1 b

1 a

Plastyczny Konkurs Przyrodniczy "Wprost nie wprost"

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu

 A. Klose
 29

Nina Kolasa - II miejsce

2 b

IV Powiatowy Konkurs Matematyczny o Puchar Dyrektora Szkoły

Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu

 I. Czudaj