godlo

 logosp4 3     godlo

Świetlica szkolna

Zapraszamy do świetlicy

Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku

w godzinach: 6:45 - 16:00

Świetlica pełni także dyżur podczas dni wolnych od zajęć dydaktycznych według potrzeb uczniów i rodziców.

Świetlica funkcjonuje w sali nr 2 na parterze oraz w sali nr 5 

 

Nauczyciele – wychowawcy świetlicy:

 

  • Ilona Chmiel
  • Justyna Klimanek
  • Wojciech Kolasa
  • Honorata Majczyna
  • Iwona Michalak - Małek
  • Anna Pindych
  • Marzena Pospiech
  • Aleksandra Rzepecka
  • Katarzyna Skuballa

 

Zasady zachowania w świetlicy

Świetlica to przyjazna strefa zabawy i nauki.

Wczasie wycieczek idziemy razem z grupą.

Izawsze pamiętamy myć ręce przed posiłkami.

E – to zasada :mówimy do siebie cicho a nie krzyczymy.

Tworzymy zgraną gromadą, bo jesteśmy koleżeńscy.

Lubimy czystość i porządek, dlatego odkładamy zabawki do półek.

Informujemy nauczyciela o złym samopoczuciu.

Chcemy aktywnie brać udział w zajęciach.

Absolutnie w świetlicy mamy dobry humor.

 

Jesteśmy kulturalni i uprzejmi dla siebie

E- to zasada: nie przerywany innym, gdy mówią.

Samowolnie nie wychodzimy ze świetlicy prosimy o pozwolenie nauczyciela.

Twórczo, wspólnie i bezpiecznie się bawimy.

 

Sł uchamy siebie wzajemnie.

Uśmiechem odpłacamy na uśmiech.

Przepraszam, proszę, dziękuję, dzień dobry i dowiedzenia to nasze dobre zwyczaje.

E- to zasada: pijemy, jemy posiłki przy stoliku.

Reguły i zasady są jednakowe dla całej naszej

GROMADY

 

1. Zajęcia integracyjne.

Cele:

  • kształtowanie umiejętność współpracy w grupie
  • stworzenie warunków do spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej
  • rozwijanie aktywności ruchowej podczas zabawy
  • wprowadzenie radosnego nastroju i dobrego samopoczucia
  • usprawnianie małej i dużej motoryki
  • budowanie satysfakcjonujących więzi koleżeńskich

Metody:

  • stosowanie aktywizujących metod pracy z grupą
  • gry i zabawy stolikowe
  • zabawy integracyjne
  • zajęcia ruchowe

2. Zajęcia dydaktyczne.

Cele:

  • udzielenie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce
  • wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej
  • wspieranie ucznia w rozwoju poznawczym
  • organizowanie nauki w przyjaznej atmosferze
  • praca z uczniem zdolnym

Metody:

  • pomoc w odrabianiu pracy domowej
  • przygotowanie się uczniów do zajęć
  • organizacja konkursów
  • organizowanie wspólnych imprez
  • nauka własna pod opieką nauczyciela
  • gry i zabawy rozwijające pamięć

3. Zajęcia czytelniczo – medialne.

Cele:

  • doskonalenia techniki czytania i aktywnego słuchania
  • ćwiczenie i rozwijanie pamięci
  • wzbogacanie słownictwa, rozwijanie wyobraźni
  • wdrożenie różnych formy pracy z tekstem czytanym
  • doskonalenie czytania ze zrozumieniem

Metody:

  • systematyczna praca z książką
  • samodzielne czytanie książek przez uczniów
  • rozwijanie wypowiedzi ustnych np. opowiadania na głos , wczuwania się w różne role
  • czytanie z podziałem na role
  • czytanie z różnym natężeniem głosu
  • tworzenie historyjki obrazkowej
  • oglądanie filmów edukacyjnych i bajek
  • organizowanie konkursów

4. Zajęcia grafomotoryczne.

Cele:

  • doskonalenie umiejętności prawidłowego posługiwania się narzędziami pisarskimi
  • rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej i motoryki małej
  • poprawianie poziomu graficznego pisma i rysunków
  • korygowanie nieprawidłowych nawyków ruchowych

Metody:

  • pogrubianie konturów, czyli wodzenie po wzorze figur geometrycznych, prostych szlaczków, konturów obrazków
  • rysowanie wzorów po śladzie kropkowym lub kreskowym
  • rysowanie za pomocą szablonów figur geometrycznych i nieskomplikowanych przedmiotów
  • dyktanda graficzne
  • zamalowywanie kredkami małych przestrzeni (konturów geometrycznych, konturów stempelków, obrazków z książeczek do malowania),
  • kreskowanie wypełnianie konturów kolorem za pomocą równoległych kresek poziomych lub pionowych (z zachowaniem kierunków od lewej do prawej i od góry do dołu),
  • rysowanie szlaczków

5. Zajęcia plastyczno-techniczne.

Cele:

  • odkrywanie indywidualnych talentów uczniów
  • przygotowywanie uczniów do różnych konkursów plastycznych, technicznych
  • rozwijanie zainteresowań plastyczno-technicznych
  • zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi
  • pobudzanie kreatywności
  • odkrywanie przyjemności tworzenia i wyrażania siebie poprzez środki plastyczne
  • rozbudzanie wrażliwość estetycznej
  • rozwijanie sprawność manualnych, orientacji przestrzennej - zabawy konstrukcyjne i manipulacyjne klockami

Metody:

  • ćwiczenia koordynacji wzrokowo-motorycznej dzieci  
  • ćwiczenia koncentracji, uwagi oraz spostrzegawczości poprzez tworzenie modeli i konstrukcji z papieru z wykorzystaniem metody origami
  • przygotowanie gazetek okolicznościowych i wystaw
  • wykonywanie elementów do dekoracji świetlicy
  • rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie na tematy dowolne oraz podane przez nauczyciela
  • kolorowanie ilustracji
  • fingerprint –malowanie odciskami palców

6. Zajęcia muzyczno-relaksacyjne.

Cele:

  • rozwijanie zainteresowań muzycznych uczniów
  • kształtowanie umiejętność słuchania muzyki poważnej i relaksacyjnej
  • rozwijanie małej i dużej motoryki poprzez zabawy przy muzyce, wprowadzanie odprężenia i rozładowanie emocji
  • poznanie sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego

Metody:

  • słuchanie muzyki z różnych stylów muzycznych
  • stosowanie technik relaksacyjnych czyli czas na wyciszenie się
  • zabawa karaoke
  • śpiewanie piosenek
  • nauka śpiewu
  • wykonywanie prac plastycznych pod wpływem słuchania muzyki

7. Zajęcia kształtujące dobre maniery.

Cele:

  • zapoznanie i utrwalanie zasad savoir - vivre
  • kształtowanie kulturalnych nawyków zachowania się w życiu codziennym

Metody:

  • systematyczne egzekwowanie dobrych manier w szkole
  • egzekwowanie zasad zachowania w świetlicy
  • ćwiczenia praktyczne czyli odgrywanie różnego rodzaju scenek sytuacyjnych z zastosowanie form grzecznościowych

8. Zajęcia ekologiczne.

Cele:

  • dostarczanie wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska
  • zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody i środowiska
  • dbanie o teren wokół szkoły
  • umiejętność odpowiedzialnego zachowania się w terenie

Metody:

  • współpraca i wymiana wiedzy oraz doświadczeń
  • obserwacje przyrodnicze terenu wokół szkoły
  • warsztaty na temat np. znaczenia wody, energii dawniej i dziś, segregacji odpadów, opakowań ekologicznych
  • udział w konkursach  

9. Zajęcia w ramach „Klubu Małego Społecznika”

Cele:

  • kształtowanie umiejętności społecznych uczniów
  • rozwijanie wrażliwości i empatii

Metody:

  • udział w akcjach i zbiórkach charytatywnych organizowanych na terenie szkoły np. przez Szkolny Klub Wolontariatu, Szkolne Koło PCK

10. Zajęcia ruchowe.

Cele:

  • rozwijanie zainteresowań sportowych uczniów
  • rozładowanie napięcia i nadmiaru energii
  • rozbudzanie aktywności fizycznej poprzez zabawę
  • poznawanie zalet aktywnego wypoczynku
  • poznanie sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego

Metody:

  • zabawy sportowe na powietrzu lub w sali gimnastycznej
  • zabawy z wykorzystaniem np.: piłek, skakanek, woreczków
  • organizacja turniejów itp.
  • gra np. w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, dwa ognie
  • zabawy animacyjne

11. Zajęcia kulinarne.

Cele:

  • dostarczenie wiedzy z zakresu zdrowego żywienia
  • nauka estetycznego podawania i spożywania posiłków
  • wdrażanie do samodzielności w przygotowywaniu posiłków
  • kultywowanie tradycji kuchni regionu śląskiego
  • nauka bezpiecznego korzystania z narzędzi kuchennych
  • kształtowanie prozdrowotnych nawyków w sposobie odżywiania się

Metody

  • przygotowanie kanapek, przekąsek, ozdabianie ciastek świątecznych, przygotowanie sałatek, deserów itp.
  • dekorowanie stolika, składanie serwetki.

RAMOWY PLAN DNIA ŚWIETLICY NA ROK SZKOLNY 2020/2021

 

Godzina

Plan dnia świetlicy

06:45 - 07:45

Schodzenie się dzieci do świetlicy. Swobodne rozmowy z dziećmi na różne tematy. Spożywanie pierwszego śniadania. Gry i zabawy w kącikach zainteresowań. Poranne ćwiczenia ruchowe.

07:45 – 11:30

Zapewnienie opieki uczniom, którzy rozpoczynają lekcje w późniejszych godzinach oraz tym, którzy nie uczęszczają na religię, język mniejszości narodowej. Zapewnienie opieki uczniom w powodu absencji nauczyciela. Realizacja zadań statutowych szkoły.

11:30 – 11:45

Dyżur wychowawców świetlicy podczas spożywania obiadu (pierwsza tura).

11:45 – 12:30

Zapewnienie opieki uczniom, którzy skończyli lekcje i czekają na odbiór przez rodziców lub na obiad oraz tym, którzy nie uczęszczają na religię, język mniejszości narodowej.

12:30 – 12:50

Dyżur wychowawców świetlicy podczas spożywania obiadu (druga tura).

12:50 – 13:35

Wypoczynek poobiedni. Zabawy dowolne według zainteresowań uczniów.

13.35 – 15:30

Odrabianie zadań domowych, pomoc w nauce. Zajęcia programowe prowadzone przez nauczycieli – wychowawców zgodnie z tygodniowym planem pracy świetlicy.

15:30 – 16:00

Porządkowanie sali. Odbieranie dzieci przez rodziców, opiekunów.

 

Dzienny rozkład dnia może podlegać modyfikacjom.

 

Rok szkolny 2017/2018

Nr Imię i nazwisko ucznia / zespół Klasa Nazwa konkursu Nauczyciel
1
Wiktor Małysa - laureat
3 c Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego P. Górecki
2
Aleksander Kopyto - finalista
3 c Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego K. Górecka
3
Klara Piosek - finalistka
3 c Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Niemieckiego J. Cieślak
4
Marta Huras - finalistka
7 a Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego C. Wyrwa
5
Wojciech Kucharski - etap rejonowy
7 a Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego C. Wyrwa
6
Wiktor Małysa - etap rejonowy
3 c Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki I. Czudaj
7
Kacper Wieczorek
Wiktor Małysa         - etap rejonowy
Aleksander Kopyto
3 b
3 c
3 c
Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Fizyki A. Klose
8
I miejsce w rejonie tarnogórsko-lublinieckim
drużyna dziewcząt i chłopców
  Sztafetowe Biegi Przełajowe A. Pietrzik
B. Kubica-Pinkowska
9
I miejsce - uczniowie klas IV (koło recytatorskie)
II miejsce - uczniowie klas gimnazjalnych
 
Konkurs na etiudę patriotyczną
organizowany przez Fundację "Wspieram cicho i skutecznie"
E. Prandzioch
K. Mika
10
Aleksandra Gordzielik - III miejsce
Dagmara Brzezina - III miejsce
7 a
2 e
Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu
C. Wyrwa
E. Prandzioch
11  Aleksander Kopyto - I miejsce 3 c
III Powiatowy Konkurs Historyczno-Krajoznawczy "Lubi mi się tu być - nasze ulice i ich patroni"
Kategoria klas VII SP i II - III G
Zespół Szkół im. św. Edyty Stein KSW w Lublińcu
K. Mika
12
Jakub Olszewski - II miejsce
Izabela Kniejska - wyróżnienie
2 a
2 d
Powiatowy Konkurs Recytatorski w ramach "Dni Mickiewiczowskich"
ZS nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu
B. Szuster
C. Wyrwa
13 Anna Gordzielik - III miejsce 2 a Etap rejonowy XXVI edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia  J. Klimanek
14 Martyna Najgebauer - II miejsce 2 a Ogólnopolski Konkurs Matematyczno – Plastyczny
„Od 1 do ∞ … czyli jeden wynik w nieskończonej ilości zadań”
Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki

K. Łukawska-Pasternak

15 Kamil Zając - I miejsce 7 a
Powiatowy Konkurs Historyczno - Artystyczny "Irena Sendlerowa i jej czasy"
Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublińcu
K. Mika
16
Aleksander Kopyto
Bartłomiej Szulc             - finaliści
3 c
2 c
VIII Wojewódzki Konkurs Informatyczny CHIPSET
Techniczne Zakłady Naukowe w Częstochowie
E. Brol
17
Aleksandra Gordzielik
Wiktoria Anioł                - półfinalistki
7 a
7 a
 IV Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
"W kręgu poezji i prozy lagrowej"
IPN w Katowicach
C. Wyrwa
18
Wojciech Kucharski - II miejsce
Marta Huras - III miejsce
                                 - kategoria klas VII
Radosław Wilk - wyróżnienie
                                 - kategoria klas IV
7 a
7 a
 
4 a
 
Miejski Konkurs Ortograficzny dla uczniów szkół podstawowych Lubliniec 2018
Szkoła Podstawowa nr 3 w Lublińcu
C. Wyrwa
C. Wyrwa
 
E. Prandzioch
19
Wiktor Małysa - II miejsce
Kacper Wieczorek - III miejsce
3 c
3 b
XI Powiatowy Konkurs Przyrodniczy dla Gimnazjalistów
Zespół Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych w Lublińcu
I. Chmiel
D. Gambuś
J. Klimanek
A. Klose
20 Aleksandra Zberek - I miejsce; kategoria klasy IV-VII 7 a
 XI Konkurs Plastyczny na Świąteczną Pisankę Wielkanocną
MDK w Lublińcu
A. Rzepecka
21 I miejsce drużyny   Powiatowe Zawody w Piłce Ręcznej Szkół Podstawowych J. Wachowski
22 Aleksandra Gordzielik - III miejsce 7 a
XXX Regionalne Spotkania Recytatorskie "Wrażliwość na słowa"
etap powiatowy (kat. recytacja)
MDK w Lublińcu
C. Wyrwa
23
Zuzanna Zgoda - I miejsce
Zuzanna Bensz - wyróżnienie
4 a
Międzyszkolny Powiatowy Konkurs Plastyczny "Czytam bo lubię"
Biblioteka w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu
B. Koloch
24 Aleksandra Gordzielik i Wojciech Kucharski - II miejsce 7 a
I Powiatowy Konkurs Nauk Ścisłych
Szkoła Podstawowa nr 3 w Lublińcu
I. Chmiel
D. Gambuś
J. Klimanek
A. Klose
E. Brol
25
Zuzanna Zgoda - wyróżnienie
Szymon Sosnowski - wyróżnienie
4 a
2 a
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR"
I. Czudaj
K. Łukawska-Pasternak
26
Aleksander Kopyto i Wiktor Małysa - I miejsce
Kacper Wieczorek i Kajetan Jureczko - III miejsce
Anna Gordzielik i Cezary Dąbek - IV miejsce
3 c
3 b
2 a
Powiatowy Konkurs Interdyscyplinarny z Fizyki i Informatyki
ZS nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu
A. Klose
27 I miejsce  
I Przegląd Piosenki Młodzieżowej „Życie jest piękne, bo…”
Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Janiny Garści w Lublińcu
K. Gembała
28
Aleksander Kopyto
Wiktor Małysa
Kacper Wieczorek
III miejsce drużynowo
3 c
3 c
3 b
IX Powiatowy Konkurs Matematyczno - Przyrodniczy
Zespół Placówek Oświatowych w Boronowie 
I. Chmiel
D. Gambuś
J. Klimanek
A. Klose
I. Czudaj
K. Łukawska-Pasternak
29 I miejsce drużyny  
Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora
Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu
P. Bogacki
30 Martyna Chałat - III miejsce 7 a
III edycja Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno-Fotograficznego „Matematyka Migawką Uchwycona”
Szkoła Podstawowa nr 41 w Rudzie Śląskiej
E. Brol
31 Bartłomiej Szulc - III miejsce 2 c V Ogólnopolski Konkurs Informatyczny InfoSukces
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej
E. Brol

 

 

Na skróty