godlo

 logosp4 3     godlo

Świetlica szkolna

Zapraszamy do świetlicy

Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku

w godzinach: 6:45 - 16:00

Świetlica pełni także dyżur podczas dni wolnych od zajęć dydaktycznych według potrzeb uczniów i rodziców.

Świetlica funkcjonuje w sali nr 2 na parterze oraz w sali nr 5 

 

Nauczyciele – wychowawcy świetlicy:

 

  • Ilona Chmiel
  • Justyna Klimanek
  • Wojciech Kolasa
  • Honorata Majczyna
  • Iwona Michalak - Małek
  • Anna Pindych
  • Marzena Pospiech
  • Aleksandra Rzepecka
  • Katarzyna Skuballa

 

Zasady zachowania w świetlicy

Świetlica to przyjazna strefa zabawy i nauki.

Wczasie wycieczek idziemy razem z grupą.

Izawsze pamiętamy myć ręce przed posiłkami.

E – to zasada :mówimy do siebie cicho a nie krzyczymy.

Tworzymy zgraną gromadą, bo jesteśmy koleżeńscy.

Lubimy czystość i porządek, dlatego odkładamy zabawki do półek.

Informujemy nauczyciela o złym samopoczuciu.

Chcemy aktywnie brać udział w zajęciach.

Absolutnie w świetlicy mamy dobry humor.

 

Jesteśmy kulturalni i uprzejmi dla siebie

E- to zasada: nie przerywany innym, gdy mówią.

Samowolnie nie wychodzimy ze świetlicy prosimy o pozwolenie nauczyciela.

Twórczo, wspólnie i bezpiecznie się bawimy.

 

Sł uchamy siebie wzajemnie.

Uśmiechem odpłacamy na uśmiech.

Przepraszam, proszę, dziękuję, dzień dobry i dowiedzenia to nasze dobre zwyczaje.

E- to zasada: pijemy, jemy posiłki przy stoliku.

Reguły i zasady są jednakowe dla całej naszej

GROMADY

 

1. Zajęcia integracyjne.

Cele:

  • kształtowanie umiejętność współpracy w grupie
  • stworzenie warunków do spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej
  • rozwijanie aktywności ruchowej podczas zabawy
  • wprowadzenie radosnego nastroju i dobrego samopoczucia
  • usprawnianie małej i dużej motoryki
  • budowanie satysfakcjonujących więzi koleżeńskich

Metody:

  • stosowanie aktywizujących metod pracy z grupą
  • gry i zabawy stolikowe
  • zabawy integracyjne
  • zajęcia ruchowe

2. Zajęcia dydaktyczne.

Cele:

  • udzielenie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce
  • wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej
  • wspieranie ucznia w rozwoju poznawczym
  • organizowanie nauki w przyjaznej atmosferze
  • praca z uczniem zdolnym

Metody:

  • pomoc w odrabianiu pracy domowej
  • przygotowanie się uczniów do zajęć
  • organizacja konkursów
  • organizowanie wspólnych imprez
  • nauka własna pod opieką nauczyciela
  • gry i zabawy rozwijające pamięć

3. Zajęcia czytelniczo – medialne.

Cele:

  • doskonalenia techniki czytania i aktywnego słuchania
  • ćwiczenie i rozwijanie pamięci
  • wzbogacanie słownictwa, rozwijanie wyobraźni
  • wdrożenie różnych formy pracy z tekstem czytanym
  • doskonalenie czytania ze zrozumieniem

Metody:

  • systematyczna praca z książką
  • samodzielne czytanie książek przez uczniów
  • rozwijanie wypowiedzi ustnych np. opowiadania na głos , wczuwania się w różne role
  • czytanie z podziałem na role
  • czytanie z różnym natężeniem głosu
  • tworzenie historyjki obrazkowej
  • oglądanie filmów edukacyjnych i bajek
  • organizowanie konkursów

4. Zajęcia grafomotoryczne.

Cele:

  • doskonalenie umiejętności prawidłowego posługiwania się narzędziami pisarskimi
  • rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej i motoryki małej
  • poprawianie poziomu graficznego pisma i rysunków
  • korygowanie nieprawidłowych nawyków ruchowych

Metody:

  • pogrubianie konturów, czyli wodzenie po wzorze figur geometrycznych, prostych szlaczków, konturów obrazków
  • rysowanie wzorów po śladzie kropkowym lub kreskowym
  • rysowanie za pomocą szablonów figur geometrycznych i nieskomplikowanych przedmiotów
  • dyktanda graficzne
  • zamalowywanie kredkami małych przestrzeni (konturów geometrycznych, konturów stempelków, obrazków z książeczek do malowania),
  • kreskowanie wypełnianie konturów kolorem za pomocą równoległych kresek poziomych lub pionowych (z zachowaniem kierunków od lewej do prawej i od góry do dołu),
  • rysowanie szlaczków

5. Zajęcia plastyczno-techniczne.

Cele:

  • odkrywanie indywidualnych talentów uczniów
  • przygotowywanie uczniów do różnych konkursów plastycznych, technicznych
  • rozwijanie zainteresowań plastyczno-technicznych
  • zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi
  • pobudzanie kreatywności
  • odkrywanie przyjemności tworzenia i wyrażania siebie poprzez środki plastyczne
  • rozbudzanie wrażliwość estetycznej
  • rozwijanie sprawność manualnych, orientacji przestrzennej - zabawy konstrukcyjne i manipulacyjne klockami

Metody:

  • ćwiczenia koordynacji wzrokowo-motorycznej dzieci  
  • ćwiczenia koncentracji, uwagi oraz spostrzegawczości poprzez tworzenie modeli i konstrukcji z papieru z wykorzystaniem metody origami
  • przygotowanie gazetek okolicznościowych i wystaw
  • wykonywanie elementów do dekoracji świetlicy
  • rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie na tematy dowolne oraz podane przez nauczyciela
  • kolorowanie ilustracji
  • fingerprint –malowanie odciskami palców

6. Zajęcia muzyczno-relaksacyjne.

Cele:

  • rozwijanie zainteresowań muzycznych uczniów
  • kształtowanie umiejętność słuchania muzyki poważnej i relaksacyjnej
  • rozwijanie małej i dużej motoryki poprzez zabawy przy muzyce, wprowadzanie odprężenia i rozładowanie emocji
  • poznanie sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego

Metody:

  • słuchanie muzyki z różnych stylów muzycznych
  • stosowanie technik relaksacyjnych czyli czas na wyciszenie się
  • zabawa karaoke
  • śpiewanie piosenek
  • nauka śpiewu
  • wykonywanie prac plastycznych pod wpływem słuchania muzyki

7. Zajęcia kształtujące dobre maniery.

Cele:

  • zapoznanie i utrwalanie zasad savoir - vivre
  • kształtowanie kulturalnych nawyków zachowania się w życiu codziennym

Metody:

  • systematyczne egzekwowanie dobrych manier w szkole
  • egzekwowanie zasad zachowania w świetlicy
  • ćwiczenia praktyczne czyli odgrywanie różnego rodzaju scenek sytuacyjnych z zastosowanie form grzecznościowych

8. Zajęcia ekologiczne.

Cele:

  • dostarczanie wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska
  • zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody i środowiska
  • dbanie o teren wokół szkoły
  • umiejętność odpowiedzialnego zachowania się w terenie

Metody:

  • współpraca i wymiana wiedzy oraz doświadczeń
  • obserwacje przyrodnicze terenu wokół szkoły
  • warsztaty na temat np. znaczenia wody, energii dawniej i dziś, segregacji odpadów, opakowań ekologicznych
  • udział w konkursach  

9. Zajęcia w ramach „Klubu Małego Społecznika”

Cele:

  • kształtowanie umiejętności społecznych uczniów
  • rozwijanie wrażliwości i empatii

Metody:

  • udział w akcjach i zbiórkach charytatywnych organizowanych na terenie szkoły np. przez Szkolny Klub Wolontariatu, Szkolne Koło PCK

10. Zajęcia ruchowe.

Cele:

  • rozwijanie zainteresowań sportowych uczniów
  • rozładowanie napięcia i nadmiaru energii
  • rozbudzanie aktywności fizycznej poprzez zabawę
  • poznawanie zalet aktywnego wypoczynku
  • poznanie sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego

Metody:

  • zabawy sportowe na powietrzu lub w sali gimnastycznej
  • zabawy z wykorzystaniem np.: piłek, skakanek, woreczków
  • organizacja turniejów itp.
  • gra np. w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, dwa ognie
  • zabawy animacyjne

11. Zajęcia kulinarne.

Cele:

  • dostarczenie wiedzy z zakresu zdrowego żywienia
  • nauka estetycznego podawania i spożywania posiłków
  • wdrażanie do samodzielności w przygotowywaniu posiłków
  • kultywowanie tradycji kuchni regionu śląskiego
  • nauka bezpiecznego korzystania z narzędzi kuchennych
  • kształtowanie prozdrowotnych nawyków w sposobie odżywiania się

Metody

  • przygotowanie kanapek, przekąsek, ozdabianie ciastek świątecznych, przygotowanie sałatek, deserów itp.
  • dekorowanie stolika, składanie serwetki.

RAMOWY PLAN DNIA ŚWIETLICY NA ROK SZKOLNY 2020/2021

 

Godzina

Plan dnia świetlicy

06:45 - 07:45

Schodzenie się dzieci do świetlicy. Swobodne rozmowy z dziećmi na różne tematy. Spożywanie pierwszego śniadania. Gry i zabawy w kącikach zainteresowań. Poranne ćwiczenia ruchowe.

07:45 – 11:30

Zapewnienie opieki uczniom, którzy rozpoczynają lekcje w późniejszych godzinach oraz tym, którzy nie uczęszczają na religię, język mniejszości narodowej. Zapewnienie opieki uczniom w powodu absencji nauczyciela. Realizacja zadań statutowych szkoły.

11:30 – 11:45

Dyżur wychowawców świetlicy podczas spożywania obiadu (pierwsza tura).

11:45 – 12:30

Zapewnienie opieki uczniom, którzy skończyli lekcje i czekają na odbiór przez rodziców lub na obiad oraz tym, którzy nie uczęszczają na religię, język mniejszości narodowej.

12:30 – 12:50

Dyżur wychowawców świetlicy podczas spożywania obiadu (druga tura).

12:50 – 13:35

Wypoczynek poobiedni. Zabawy dowolne według zainteresowań uczniów.

13.35 – 15:30

Odrabianie zadań domowych, pomoc w nauce. Zajęcia programowe prowadzone przez nauczycieli – wychowawców zgodnie z tygodniowym planem pracy świetlicy.

15:30 – 16:00

Porządkowanie sali. Odbieranie dzieci przez rodziców, opiekunów.

 

Dzienny rozkład dnia może podlegać modyfikacjom.

 

Rok szkolny 2016/2017

Nr Imię i nazwisko ucznia / zespół Klasa Nazwa konkursu Nauczyciel
1
 Ewa Kaczorowska
3 c
Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego
Etap rejonowy
C. Wyrwa
2
 Maja Soja - I miejsce
 Dagmnra Brzezina - wyróżnienie
1 a
1 e
Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu
C. Wyrwa
E. Prandzioch
3
 Ewa Kaczorowska - I miejsce
 Maja Soja - III miejsce
 
3 c
1 a
 
Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Adama Mickiewicza - kategoria gimnazjum
Konkurs recytatorski poezji Adama Mickiewicza
ZS nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu
C. Wyrwa
4  Ewa Kaczorowska - I miejsce
3 c II Wojewódzki Konkurs Multimedialny „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie”  K. Mika
5

 Martyna Widuch - III miejsce

3 c
Powiatowy Konkurs Historyczno - Krajoznawczy
"Lubi mi się tu być" - Nasze Ulice i Ich Patroni
Zespół Szkół im. św. Edyty Stein KSW w Lublińcu
K. Mika
6  Maja Soja - uczestniczka półfinału 1 a
III Ogółnopolski Konkurs Recytatorski "W Kręgu Poezji i Prozy Lagrowej Więźniarek KL Ravensbrück"
Katowice
C. Wyrwa
7  Michał Janik - wyróżnienie 3 c VI Powiatowy Konkurs Przyrodniczy z elementami ekologii „Przyjaciele Ziemi”
Gimnazjum nr 2 w Lublińcu
J. Klimanek
8  Zuzanna Lesik - III miejsce 3 a
Etap okręgowy XXV edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia
Katowice
J. Klimanek 
9  Ewa Kaczorowska - finalistka 3 c
VI edycja Konkursu Matematycznego MATMIX
XL Liceum Ogólnokształcące w Warszawie
E. Brol
10  Maja Soja - I miejsce 1 a
 XXIX Regionalne Spotkania Recytatorskie "Wrażliwość na słowa"; etap powiatowy (kat. recytacja)
MDK w Lublińcu
C. Wyrwa
11  Julia Kazuch 3 d  XXIX Regionalne Spotkania Recytatorskie "Wrażliwość na słowa"; etap powiatowy (kat. "wywiedzione ze słowa")
MDK w Lublińcu
E. Prandzioch
12
 Maja Soja - I miejsce
 Julia Kazuch - II miejsce
1 a
3 d
 Powiatowy Konkurs Recytatorski "Echa dzieciństwa"
C. Wyrwa
E. Prandzioch
13  Jacek Famuła, Michał Janik i Krystian Koralewicz - III miejsce 3 c
 II Powiatowy Turniej Farmaceutyczny - „Ciało człowieka bez tajemnic”
Zespół Szkół Chemiczno - Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach
J. Klimanek
14  Maja Soja - laureatka 1 a
XXIX Regionalne Spotkania Recytatorskie "Wrażliwość na słowa"
(kat. recytacja), 27 kwietnia 2017 Częstochowa
C. Wyrwa
15
 Martyna Najgebauer - II miejsce
 Anna Gordzielik - III miejsce
1 a
Powiatowy Konkurs Literacki pt. "Czytanie to najlepszy sposób uczenia się" - twórczość Brandona Mull'a
Szkoła Podstawowa i Gminny Ośrodek Kultury w Tworogu
C. Wyrwa
16  Szymon Sosnowski - wyróżnienie
1 a  Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR"  K. Łukawska-Pasternak
17        
18
 Kacper Wieczorek, Michał Janik i Krystian Koralewicz - I miejsce drużynowo
 Michał Janik - II miejsce
 Kacper Wieczorek - III miejsce

3 c

2 b

VIII Powiatowy Konkurs Matematyczno - Przyrodniczy
Zespół Placówek Oświatowych w Boronowie
 
19  Jacek Famuła - bardzo dobry wynik (złoty dyplom) 3 c Ogólnopolski Konkurs Chemiczny "Alchemik"  I. Chmiel

Na skróty