godlo

 logosp4 3     godlo

Ortografia nie taka straszna!

Chociaż wpływy cywilizacyjne zmieniają spojrzenie na czytanie i pisanie, wciąż nie brakuje osób, które z wielkim poszanowaniem traktują te dwa istotne aspekty funkcjonowania człowieka w świecie. Wprawdzie nauczyciele języka polskiego coraz głośniej grzmią z powodu lekceważenia ortografii, kaligrafii (i oczywiście czytelnictwa), znajdują się młodzi ludzie, którzy z niezmierną gorliwością przykładają się do poznawania zasad pisowni, wzbogacania słownictwa, dbania o estetykę zapisu. O tym właśnie co roku przekonać się można, śledząc przebieg dwóch konkursów w dziedzinie ortografii odbywających się tradycyjnie w Gimnazjum nr 1 w Lublińcu pod patronatem Starosty Powiatu Lublinieckiego – Joachima Smyły.

laureatort1623 marca br. o godzinie 9.00 wystartował IV Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów szkół podstawowych o Puchar Starosty Powiatu Lublinieckiego, w którym dyktando pt. „Chryja rozżalonych głów” napisało 18 uczniów z sześciu szkół podstawowych”: z Lublińca, Ciasnej, Lubecka i Kochanowic. Tegorocznym Mistrzem Ortografii Powiatu Lublinieckiego w kategorii szkół podstawowych została uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w LublińcuAlicja Warzecha, Wicemistrzem - Kacper Dłubała z KSW im. Św. Edyty Stein w Lublińcu, zaś Laureatem III miejsca została Weronika Wołowczyk ze Szkoły Podstawowej w Kochanowicach.

laureatort161Natomiast o godzinie 12.00 rozpoczął się XIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów gimnazjów o Puchar Starosty Powiatu Lublinieckiego, w którym opowiadanie pt. „Niekoniecznie megawtopa” odnotowywało 24 uczniów z siedmiu gimnazjów: z Lublińca, Pawonkowa, Ciasnej, Lubecka i Kochanowic. Najlepiej z tym trudnym tekstem poradziła sobie i tym samym została Mistrzem Ortografii Powiatu Lublinieckiego w roku szkolnym 2015/2016 Emilia Krawczyk z Gimnazjum nr 1 w Lublińcu, po niej uplasowała się Natalia Baron z Gimnazjum im. Św. Edyty Stein KSW w Lublińcu, zaś Laureatem III miejsca został Marcin Dziadkiewicz z Gimnazjum nr 2 w Lublińcu.

W pracach jury uczestniczyły polonistki: p. Klaudia Małek - emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 w Lublińcu oraz p. Cecylia Wyrwa – nauczycielka Gimnazjum nr 1 w Lublińcu, a także organizatorki - p. Ewa Prandzioch i p. Barbara Szuster.

             Wartko podkreślić, że ortograficzne konkursy, które do łatwych nie należą, cieszą się w powiecie lublinieckim znacznym zainteresowaniem i wywołują niemałe emocje. Skłaniają do dalszej pracy i dociekań, dlatego miejmy nadzieję na kolejne zmagania za rok. Wszystkim miłośnikom ortografii ojczystego języka i uczestnikom ww. konkursów serdecznie gratulujemy.

Teksty dyktand: szkoła podstawowa, gimnazjum

                                                                  Organizatorki:

Barbara Szuster i Ewa Prandzioch

Na skróty