godlo

 logosp4 3     godlo

Szkolny Konkurs Sudoku

sudoku 1W środę 10 lutego o godzinie 12.30 w sali 24 odbędzie się szkolny konkurs Sudoku. Uczestnicy otrzymają do rozwiązania dwie plansze o różnym stopniu trudności.  Maksymalny czas trwania konkursu to 30 min. Najważniejszym kryterium jest poprawne rozwiązanie plansz, a w drugiej kolejności czas rozwiązywania. Uczniowie wypełniają diagram sudoku ołówkiem, w przypadku błędu używają gumki, pola nieczytelnie wypełnione będą uznane jako błąd.

Diagram sudoku składa się z 81 pól w układzie 9 x 9 i został podzielony na 9 mniejszych kwadratów o układzie 3 x 3 każdy. Łamigłówka ma tylko jedno rozwiązanie, do którego można dojść za pomocą logiki.
Gra polega na wypełnieniu planszy cyframi od 1 do 9 w ten sposób, aby w tym samym wierszu, w tej samej kolumnie, oraz w każdym sektorze 3×3 oznaczonym pogrubioną linią, znajdowała się tylko jedna taka sama cyfra. Innymi słowy w żadnej kolumnie, wierszu, lub oznaczonym sektorze nie może powtórzyć się dwa razy ta sama cyfra.

Matematycy Bertram Felgenhauer oraz Frazer Jarvis, uważają, że znają liczbę kombinacji plansz Sudoku.

Według nich jest tylko…6 670 903 752 021 072 936 960 możliwości gry.

Matematycy z Drezna są pewni swoich obliczeń. Jeżeli ktoś chciałby spojrzeć inaczej na 6 670 903 752 021 072 936 960 możliwości gry, proszę bardzo. Słownie to sześć tryliardów sześćset siedemdziesiąt trylionów dziewięćset trzy biliardy siedemset pięćdziesiąt dwa biliony dwadzieścia jeden miliardów siedemdziesiąt dwa miliony dziewięćset trzydzieści sześć tysięcy dziewięćset sześćdziesiąt kombinacji. Więc jest co rozwiązywać!

Zasady tej gry są bardzo proste, nie wymagają dużej znajomości matematyki, a jedynie logicznego myślenia. SUDOKU niezwykle rozwija umysł, stanowi świetny trening dla szarych komórek, a przede wszystkim rozładowuje stres i napięcie, jest świetną formą rozrywki…

Na skróty