godlo

 logosp4 3     godlo

Podsumowanie roku szkolnego 2015/2016

Podsumowanie działalności Koła Astronomicznego działającego przy Gimnazjum nr 1 w Lublińcu
w II semestrze roku szkolnego 2015/2016
 
Koło liczyło 13 członków- w tym 7 uczniów z kl. 2d.
Na zajęciach stosowano aktywizujące metody pracy, które inspirowały uczniów do podejmowania samodzielnych obserwacji nieba i odnajdywania informacji astronomicznych w Internecie.
Na pierwszych zimowych zajęciach uczniowie wykonali gazetkę astronomiczną, na której zamieszczono wszystkie ważne wydarzenia na niebie w roku 2016, jednocześnie następowała comiesięczna aktualizacja gazetki.
Jednym z najważniejszych wydarzeń astronomicznych tego roku był tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca 9 maja w godz. popołudniowych. Jego obserwacja była trudna ze względu na małe rozmiary planety. Zdjęcia wykonane przez uczniów z tych obserwacji zamieszczano na stronie internetowej gimnazjum.
Członkowie kola wzięli udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Ars Astronomica organizowanym przez Akademię J. Długosza w Częstochowie. Pięciu uczniów wykonało ciekawe prace artystyczne o wydźwięku astronomicznym, trzech z nich zdobyło nagrody
I miejsce zajęła Zuzanna Lesik kl. 2a (praca plastyczna techniką haftu)
II miejsceAleksander Kopyto kl. 1c (film DVD pt. „Księżyce Jowisza)
III miejsce Jessica Korzonek kl. 2d (praca literacka)
Wręczeniem dyplomów i nagród odbyło się 6.06.2016 r. w Częstochowie w Planetarium Instytutu Fizyki.
W I Regionalnym Konkursie z Fizyki i Astronomii. uczniowie naszego gimnazjum również odnieśli sukcesy. Naszą szkołę reprezentowały 2 drużyny i obie zajęły miejsca na podium.
I miejsce- drużyna w składzie: Aleksander Michalski i Bartłomiej Waliszko
III miejsce- drużyna: Weronika Paruzel i Mateusz Lendzion.
Podczas konkursu uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu fizyki i astronomii oraz zaprezentować eksperyment fizyczny. Uświetnieniem konkursu był spektakularny pokaz
doświadczeń w wykonaniu zaproszonych gości –fizyków z Politechniki Częstochowskiej.
Członkowie koła zakończyli zajęcia w II semestrze rajdem rowerowym na ścieżce astronomicznej w lublinieckim parku i ogniskiem obok leśniczówki. Na koniec odbył się drużynowy konkurs astronomiczny, podsumowujący wiedzę zdobytą na spotkaniach koła.
Zdjęcia z zajęć zamieszczono na stronie internetowej.                                                                                
Opiekun koła astronomicznego -  Aniela Klose

Na skróty