godlo

 logosp4 3     godlo

Co ciekawego działo się na zajęciach Koła Astronomicznego w roku 2015?

   Rok 2015 był bogaty w ciekawe wydarzenia astronomiczne i to nie tylko na nocnym niebie. Jednym z najważniejszych zjawisk astronomicznych tego roku było częściowe zaćmienie Słońca w Polsce, które mogliśmy obserwować na bezchmurnym niebie 20 marca. Maksimum tego spektakularnego zjawiska przypadło w Lublińcu o godzinie 10.55 (zasłonięte było wtedy ¾ powierzchni Słońca). Obserwacja zaćmienia Słońca odbyła się na boisku szkolnym, gdzie uczniowie patrzyli przez przyciemnione szybki i specjalne okulary na tarczę Słońca zasłoniętą przez Księżyc. Obok możecie zobaczyć zdjęcia wykonane przy pomocy teleskopu szkolnego (proszę kliknąć na pierwsze zdjęcie).

   Drugim niesamowitym zjawiskiem, ale już na nocnym niebie było całkowite zaćmienie Księżyca, które miało miejsce 28 września na porannym niebie między godz.4.12 a 6.25. Niektórzy zarwali niedzielno-poniedziałkową nockę i obserwowali to zjawisko robiąc zdjęcia (umieszczone w galerii). Warto było, bo następne takie zaćmienie dopiero 28 lipca 2018 roku!

   Członkowie koła brali też udział w różnych konkursach i to z powodzeniem. Dwie uczennice z kl. 3d Weronika Paruzel i Karolina Gondek wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Astrofotografii organizowanym przez Akademie J. Długosza w Częstochowie, ich fotografie można było zobaczyć na gazetce astronomicznej.

   25.02.2015r. odbył się VII Powiatowy Konkurs z Fizyki i Astronomii, w Z.S. im. A. Mickiewicza w Lublińcu. Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Paruzel, Bartłomiej Waliszko i Michał Orszulak- uczniowie 2d, oraz Łukasz Ledwon z 3a. W pierwszej części konkursu uczniowie zmagali się z zadaniami problemowymi z fizyki i astronomii, zaś w drugiej części każdy uczeń wykonywał eksperyment fizyczny oceniany przez fizyków z Politechniki Częstochowskiej. Po zsumowaniu punktów przyznano 3 miejsca i cenne nagrody: Uczniowie Gimnazjum nr 1 zdobyli dwa z nich: II miejsce: Bartłomiej Waliszko i III miejsce: Weronika Paruzel. (zobacz zdjęcia)

   Członkowie koła byli też na wycieczkach w obserwatorium działającym przy Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, gdzie oprócz obserwacji powierzchni Księżyca brali udział w ciekawych zajęciach pt. „Znaki zodiaku” oraz „Odległości w astronomii”. (zdjęcia w galerii)

   Byliśmy też na rajdach rowerowych na ścieżce astronomicznej w lublinieckim parku. Po zapoznaniu się z planszami przedstawiającymi planety Układu Słonecznego odbyło się ognisko obok leśniczówki. Na koniec odbył się drużynowy konkurs astronomiczny, podsumowujący wiedzę zdobytą na spotkaniach koła. Konkurs zakończył się remisem drużyn.

   Oczywiście obserwowaliśmy też niebo przy pomocy naszego szkolnego teleskopu, który ustawiliśmy na boisku szkolnym. Warunki do obserwacji nie są najlepsze, bo światło okolicznych lamp utrudnia obserwacje, ale zawsze jest to przeżycie zobaczyć Księżyce Jowisza lub powierzchnię Księżyca z jego kraterami. Na ostatnich zajęciach w roku 2015 poznaliśmy historię Gwiazdy Betlejemskiej i udekorowaliśmy „kosmiczne ciasto piernikowe”. Sami zobaczcie…

obstel15 1   obstel15 2   obstel15 4   obstel15 3

kosmpier1    kosmpier2

Na skróty